Tirebolu’da Kalfalık ve Ustalık Sınavları yapıldı! | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da Kalfalık ve Ustalık Sınavları yapıldı!

Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi’nde yeni döneme ait Kalfalık ve Ustalık Sınavları yapıldı. Sınav sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yapan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Arslan, “2019 Şubat Dönemi Kalfalık ve Ustalık Sınavları, merkezimizde 05.02.2019-01.03.2019 tarihleri arasında yapılmış olup. bu sınav döneminde Kalfalık Belgesi almak için 116, Ustalık Belgesi almak için ise 74 kişi başvuruda bulunmuştur. Yapılan yazılı sınavlara, Kalfalık Belgesi almak için başvuru yapanlardan 10, Ustalık Belgesi almak için başvuru yapanlardan ise 2 kişi katılmamıştır” dedi.

Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Arslan, “Bu sınav döneminde belge almak için başvuruda bulunan adayların çoğunluğunun lise mezunu, en fazla başvuru yapılan alanların ise Yiyecek İçecek Hizmetleri ile El Sanatları Teknolojisi olduğu görülmüştür” şeklinde değerlendirme yaparken, herhangi bir meslek dalında çalışıp da belgesi olmayanların bir an önce yaptıkları meslekle ilgili belge almak için müracaat etmelerini ve sınavların merkezi sisteme doğru kaydığını söyledi.

“KALFALIK VE USTALIK” İÇİN ELEKTRONİK SINAV DÖNEMİ

Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü  Arslan, Kalfalık ve Ustalık Sınavları ile ilgili yeni bir uygulamanın başlayacağını belirtti. Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Mesleki Eğitim Merkezlerinde 3308 sayılı kanun kapsamında bulunan 27 alan ve 142 dalda kalfalık ve ustalık beceri sınavlarının yapıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze bağlı Mesleki Eğitim Merkezlerimizde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen kalfalık ve ustalık sınavlarına başvuruların giderek arttığını görüyoruz. Sınavlara yönelik taleplere hızla cevap verebilmek ve dönemsel beklemeleri de önlemek için 2 alanda iyileştirme yapacağız. Birincisi Şubat, Haziran ve Eylül olmak üzere toplu olarak yılda 3 kez yapılan kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarını artık 2 ayda bir yapacağız. Böylece yılda 3 kez yapılabilen kalfalık ve ustalık sınavları yılda 6 kez yapılabilecek. Bu ay sonu itibarıyla yeni değişikliği yürürlüğe sokuyoruz. Böylece koşulları sağlayan kalfalık ve ustalık adaylarının sınav dönemlerini bekleme süresini kısaltmış olacağız.”

Bakan Yardımcısı Özer, kalfalık ve ustalık belgesi için gerekli teorik sınavının elektronik sınav (e-sınav) olarak da yapılabilmesi için çalışmaların başlatıldığını bildirdi. E-sınavın pilot uygulaması için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün çalışma yürüttüğünü de dile getiren Özer, “Bu amaçla 81 ilde bulunan e-sınav merkezlerimizi kullanabileceğiz. Teorik sınavın tamamını e-sınav olarak yapabildiğimiz zaman artık kalfalık ve ustalık sınavlarını her ay yapabileceğiz” dedi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir