Tirebolu’da 4.800 ton çay alımı yapıldı! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Tirebolu’da 4.800 ton çay alımı yapıldı!


Çay-Kur’a bağlı 42 nolu Tirebolu Çay Fabrikası, ilk sürgün döneminde bölgedeki üreticilerden 4 bin 800 ton yaş çay alıp, bu çaylardan 1000 ton kuru çay elde etti…

Çay-Kur Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren ve bölgede geniş bir sahaya hizmet veren Tirebolu Çay Fabrikası’nda, sona eren ilk sürgün döneminde üreticilerden 4 bin 800 ton yaş çay alımı yaptı. İşlenerek paketlenmesi Rize’de yapılan bu çaylardan 1000 (bin) ton kuru çay elde edildi.

Bölgede Trabzon’un Akçaabat ilçesiyle Ordu’nun Perşembe ilçesi arasında kalan sahil şeridindeki üreticilere hizmet veren Tirebolu Çay Fabrikası’nda, ilk sürgün döneminde alınan yaş çay bedellerinin bir bölümünün ödendiği belirtilirken; fabrikaya bağlı üreticilerden Mayıs ayında alınan çayların 2 milyon 600 bin lirayı bulan bedelin ödendiği kaydedildi. Fabrikaya bağlı üreticiler, Haziran ayı çay bedellerini de içinde bulunduğumuz Temmuz ayı içinde alacaklar.

Yukarıda belirtilen sınırlar içinde çay alımı yapan Tirebolu Çay Fabrikası’nın, bölgede yaklaşık 24 bin hektar alanda 12 bin üreticiye hizmet verdiği kaydedilmiş olup, bölgede ikinci sürgün alımlarına da Temmuz ayının ilk haftasından sonra başlanabileceği duyuruldu. Bölge üreticileri, ikinci sürgün döneminde kotanın daha yüksek tutulmasını ve kendilerini özel sektörün eline bırakmamalarını istediklerini ifade ettiler.