Ak Parti’de aday adaylığı takvimi belli oldu… - SİYASET | Tirebolu Ekspress Haber

Ak Parti’de aday adaylığı takvimi belli oldu…


Açıklanan takvime göre; başvurular Belediye Başkanlığı için 5 Kasım-12 Aralık, Belediye ve İl Genel Meclisi için 5 Kasım-3 Aralık’ta yapılacak…

Ak Parti MKYK, 31 Aralık 2019’da yapılacak Yerel Seçimlerde aday adaylığı başvuru takvimini belirleyerek, yurt genelindeki tüm teşkilatlarına duyurdu.

Ak Parti’de başvurular; Belediye Başkanlığı için 5 Kasım-12 Aralık, Belediye ve İl Genel Meclisi için 5 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Ak Parti’de il Belediye Başkanlığı için başvurular direk Genel Merkeze veya Genel Merkeze iletilmek üzere İl Başkanlıklarına; ilçe veya belde Belediye Başkanlığı için İl veya İlçe Başkanlıklarına; İl Genel Meclisi ile Belediye Meclisi üyeliği için İlçe Başkanlıklarına yapılacak.

Ak Parti’de İl Belediye Başkanlığı için aday adayı olacaklar 5 bin TL, nüfusu 50 binin üzerindeki ilçelerden aday adayı olacaklar için 2500 TL, nüfusu 50 binden az olan ilçelerde 1500 TL, beldelerde de 1000 TL ücret yatıracaklar. Bu arada, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi aday adayları da 500 TL başvuru ücreti yatıracaklar. Ayrıca, kadın aday adayları belirlenen paranın yarısını, engelliler de dörtte birini verecekler. Ak Parti’de il ve ilçe yönetimi ile kadın ve gençlik kolları yöneticilik adaylığı için 1 Aralık 2018 tarihine kadar görevlerinden istifa etmiş olacaklar. Belediye Meclisi ile İl Genel Meclisi aday adayları için ise istifa şartı aranmayacak.