Bakan Pakdemirli’ye, rekolte tepkisi! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Bakan Pakdemirli’ye, rekolte tepkisi!


Ordu MHP Milletvekili Enginyurt ile CHP Milletvekili Adıgüzel, bu yılki fındık rekoltesini 665 bin ton olarak açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye büyük tepki gösterdiler…

Taban fiyatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan 2020 ürünü fındıkta rekolte konusunda polemikler sürerken; Ordu’da bu yılki rekolteyi 665 bin ton olarak açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, Ordulu iki vekil büyük tepki gösterdi.

Bir projenin açılışı için geçen hafta sonunda Ordu’ya gelen ve burada 2020 ürünü fındık rekoltesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli’ye; Ordu MHP Milletvekili Cemal Enginyurt ile yine Ordu CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, tepki göstererek, rekoltenin yüksek miktarda açıklanmasını, bir tuzak olarak nitelediler. Bakan Pakdemirli’nin, rekolteyi yüksek açıklamasına, her iki vekilden de sert tepki gelirken, fındıkta beklenen rekolteyi gerçeğinden fazla açıklamanın, vatana ihanet olduğunu öne sürerek, bunun bir tuzak olduğunu ifade ettiler. MHP’li vekil Enginyurt, partisinin Cumhur İttifakı ortağı olduğu halde, kendilerinin hiçe sayıldığını belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’yi istifaya bile davet etti. “Bizi her yerde yok sayıyorlar. Belediyelerde, sokakta, siyasette yok sayıyorlar. Biz, Cumhur İttifakı’ndan başka bir şey söylemiyoruz. Biz her söze başladığımızda sayın Cumhurbaşkanı diye başlıyoruz, ama bu arkadaşlar bizi her nedense yok sayıyorlar” diyen MHP’li Enginyurt, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye veryansın etti.

Fındık rekoltesini yüksek açıklamanın bir tuzak olduğunu ifade eden CHP’li vekil Adıgüzel’de, hemşerisi ve mevkidaşı Enginyurt gibi Tarım Bakanı Pakdemirli’ye yüklenerek, “Ordu’ya gelip rekolteyi açıklıyorsun. Fiyatı Cumhurbaşkanı açıklayacak diyorsun. Düşük fiyat açıklanması için ortam mı yaratıyorsun? Bence bu bir tuzak, şu saatten sonra 21, 22, 23 TL’leri birileri telaffuz ederse, bilin ki bu Erdoğan’ın kendi oyunudur. Bize ve üreticilerimize iyi polis-kötü polis numarası oynamayın. Fındıkta bu yıl 25 TL2nin altında bir rakam telaffuz etmek vatana ihanettir” şeklinde yorumda bulundu ve fiyatların da hasat öncesinden açıklanmasını istedi.