Son Dakika

Şubat 27 2024 | Salı
GÜNDEM

Barınak sahasına yapılan binaya tepki var..!

Tirebolu Balıkçı Barınağı’na İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yaptırılan tek katlı binadan, Su Ürünleri Kooperatifi’nden izin alınmadığı ve binanın yasal olmadığı öne sürülüyor…

Tirebolu’daki Balıkçı Barınağı sahası sanki bir çiftlik gibi kullanılıyor. İlçeye Balıkçı Barınağı inşa edilirken, deniz dolgusu yapılarak kazanılan ve Su Ürünleri Kooperatifi’ne bağlı balıkçıların himayesine verilmesi yılan hikayesine dönen Malmüdürlüğüne ve Milli Emlak’a ait koskoca alanın bir bölümü, Tirebolu Belediyesi tarafından Pazar Yeri olarak kullanılıyor.

Tirebolu Balıkçı Barınağı’na daha önceden de duyurduğumuz gibi, Su Ürünleri Denetim ve Kontrol Merkezi binası yapılıyor. Yapımı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve barınak sahasında yaklaşık 3 bin metrekare alana kurulan tek katlı bina için izin alınmadığı ve barınak sahasına böyle bir bina yapmanın mümkün olamayacağı bildiriliyor. Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan Tirebolu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Efkan Elevli, Balıkçı Barınağı’na inşa edilen bina için kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini ifade ederek, “Tirebolu’da herkes kendi kafasına göre iş yapıyor. Ne hukuk, ne hak soran ve buraya bu bina yapılır mı diye araştıran yok. Halbuki, barınak sahalarına böyle binaların yapılamayacağını herkes biliyor. Milli Emlak’a ve Malmüdürlüğü’ne bağlı, Liman Başkanlığı gözetimindeki barınak sahasına böyle bir bina yapmak kanunen uygun olmadığı halde, bu yasağı hangi merciler deliyor? Doğrusu çok merak ediyorum. Biz, yıllardır uğraşıyoruz, barınağımız esas sahipleri olan balıkçılara verilmiyor. Hal böyle olunca, barınak sahasında herkes atını oynatıyor ve herşeyi yapıyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Öte yandan, Balıkçı Barınağına yer yer taş-toprak dökülmesi ve alanın adeta hurdalığa çevrilmesi de tepkiye yol açıyor. İlçe sakinleri ve balıkçılar, “Barınak alanındaki görüntüler Tirebolu’ya hiç yakışmıyor. Burası herkesin çöplük alanı mı olacak? Yetkililer ve ilçe yöneticileri konuya niçin sahip çıkmıyor. Barınağın sahibi zaten belli değil, her önüne gelen istediği gibi kullanıyor. Buna artık bir son verilmelidir” diyerek, sitemlerini dile getiriyorlar.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler