Son Dakika

Temmuz 16 2024 | Salı
EKONOMİYAŞAM

Başkan Bektaş’tan, Çay-Kur’a Tepki!

Tirebolu İYİ Parti İlçe Başkanı Erdinç Bektaş, her yıl zarar gösteren Çay-Kur için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunarak, kuruma müdahale etmesini istedi…

İYİ Parti Tirebolu İlçe Başkanı Erdinç Bektaş, her yıl zarar gösteren ÇAY-KUR için çarpıcı açıklamalarda bulunarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuruma müdahale etmesini istedi. Başkan Bektaş, Çay-Kur’un, her yıl zarar etmesine bir anlam veremediklerini belirttiği açıklamasında çarpıcı tespitlerde bulundu.İYİ Partili Bektaş’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’de günde 245 milyon bardak tüketilirken, Çay-Kur 547 milyon lira daha zarar etti. Ayrıca, banka kredileri nedeniyle de 322 milyon lira faiz ödedi. Genel Müdürlüğü’nü Ak Parti Rize İl Başkanı İshak Alim’in kardeşi Yusuf Ziya Alim’in yaptığı kurumda 4 yönetim kurulu üyesinin 2’si de Ak Partili. Çay-Kur’u adeta Ak Parti’nin çiftliği haline getirdiler. Hal böyle olunca, zarar da kaçınılmaz oluyor. Sayıştay raporuna göre, Çay-Kur’un zararı 4,2 milyon liraya çıkmış. 2015’de 22,7 milyon lira ve 2016’da 82,1 milyon lira kar eden Çay-Kur; 2017’de Varlık Fonu’na devredilmişti. Bu aşama sonucu Çay-Kur; 2017’de 267 milyon, 2018’de 657 milyon, 2019’da 635 milyon ve 2020’de 547 milyon lira zarar etti. Kurum ayrıca, aldığı kredilerin bir bölümünü de geri ödeyemedi.

İYİ Parti Tirebolu İlçe Başkanı Bektaş, Çay-Kur’da yaşanan entrikaların son bulması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir çağrıda bulunarak, kuruma müdahale etme zamanının gelip-geçtiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız kendi memleketinde faaliyet gösteren ve binlerce üreticinin geçim kaynağı olan çayla ilgili sıkıntıların giderilmesi ve kurumun zarar etmemesi için konuya mutlaka el atmalı ve Çay-Kur’u bu illetten kurtarmalıdır” dedi.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler