Başkan Yaman’dan sigorta uyarısı… - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Başkan Yaman’dan sigorta uyarısı…


Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, üreticilerin yalancı bahara karşı ürünlerini sigortalatmaları çağrısı yaptı…

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, fındık üreticilerini yalancı bahara karşı uyararak ürünlerini sigortalatmalarını istedi.

Fındığın, yalancı bahara karşı kandığını ve erken uyarım sürecine girdiğini öne süren başkan Yaman, “Çiftçilerimiz ilerleyen dönemde mağduriyet yaşamama adına mutlaka ürünlerini ve kendilerini Tarım Sigortası ile güvence altına almalıdırlar” diyerek, Giresun ve yöresinde sıcaklıkların mevsim noormallerinin üzerinde seyrettiğini ifade etti ve 2018 ürünü fındık doğumunun da zamanından önce başladığını dile getirdi.

Yörede kış döneminin özellikle Mart ayında daha sert geçtiğini öne süren Yaman, hava şartları nedeniyle bahçelerin erken uyandığına dikkat çekerek, kış döneminin bitmesine 1,5-2 ay gibi bir zaman kaldığından dolayı gelecek günler için endişe duyduklarını kaydedip, yöredeki çiftçileri Tarım Sigortası konusunda uyardı. “Fındıkta devlet destekli Tarım Sigortası çiftçi için hayati önem taşımaktadır. Üreticilerimiz, yaşanan süreci göz önüne almalı ve vakit kaybetmeden mutlaka sigortalarını yaptırmalıdır” diyen başkan Yaman, çiftçilerin en geç 10 Mart’a kadar doğa olaylarına karşı ürünlerini sigorta yaptırmalarını istedi.