Başkan Yaman’dan, üreticilere önemli uyarı… - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Başkan Yaman’dan, üreticilere önemli uyarı…


Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, fındık üreticilerine önemli bir çağrıda bulunarak, emanete fındık vermemelerini istedi…

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve ayni zamanda Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, bölge üreticilerine önemli bir çağrıda bulunarak, ürünlerini emanete vermemelerini istedi.

Emanete bırakılan fındığın tekelcilerin işine yaradığını kaydeden Başkan Yaman, üreticilere yaptığı çağrıda, “Ürününüzü kesinlikle emanete bırakmayın ve pazara ihtiyacınız kadar fındık indirin” diyerek, üreticilerin geçtiğimiz yıllarda emanete bırakılan fındıkların faturasını ağır şekilde ödediklerine dakkat çekti. Başkan Yaman, 2018 yılı rekoltesinin geçen yıla oranla yüzde 30’lar civarında az gerçekleşmesinin beklendiğini de ifade ettiği açıklamasında, bu yılki ürünün daha değerli olduğunu ve üreticilerin de buna göre davranmaları gerektiğini söyledi.

Başkan Yaman, fındık fiyatlarının nasıl açıklanacağını merakla beklediklerini belirterek, “Geçen yıl serbest piyasada 12-13 lira seviyesinde işlem gören fındığı emanete bırakan üreticiler ürününü 9-10 liradan bozdurmak zorunda kalmışlardı. Bu yıl da aynı akibete uğramamaları için üreticilerimiz fındığını emanete bırakmamalı ve pazara da ihtiyaçları kadar ürün indirmeleri gerekir. Bu yıl fındığa en az 14-15 lira fiyat bekliyoruz. Piyasa bir açılsın, olayı görelim ve değerlendirmemizi ona göre yapalım. Emanete fındık bırakmak isteyen üreticilerimizi lisanslı depoya veya Fiskobirlik’e yönelmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.