Belediye’den “ÇÖP” açıklaması! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Belediye’den “ÇÖP” açıklaması!


Tirebolu’da av mevsimi dolayısıyla liman sahasında oluşan çevre kirliliğiyle ilgili Tirebolu Belediyesi’nden zorunlu açıklama yapıldı…

Tirebolu’da son günlerde gündem yaratan liman sahasının kirletilmesiyle ilgili haber üzerine İlçe Belediye Başkanlığı’ndan zorunlu bir açıklama yapıldı. Av mevsimi dolayısıyla liman sahasında balıkçıların oluşturduğu çevre kirliliğinin esas muhatabının, İlçe Tarım Müdürlüğü olduğu ifade edilirken; belediyenin bu konuda yaptırım uygulama yetkisinin olmadığı kaydedildi.

Hamsi avı dolayısıyla çevre illerden ve uzaklardan Tirebolu’ya gelen balıkçıların, ilçenin liman sahasında boşaltma ve yükleme yaparken, oluşturdukları çirkin manzara için şikayette bulunan çevreciler ve ilçe sakinleri, barınakta oluşan görüntünün Tirebolu’ya yakışmadığını ifade ederek, bu konuda çözüm yolu bulunması yönünde talepte bulunmuşlardı. Burada oluşan kötü görüntü yüzünden belediyeyi suçlayan vatandaşların yoğun şikayeti üzerine Tirebolu Belediye Başkanlığı bir açıklama yaparak, liman sahasının Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı İlçe Tarım Müdürlüğü’nün denetiminde olduğunu bildirdi. Bu arada, yoğun talep üzerine Belediye Ekipleri bir defalığına liman sahasındaki çöpleri temizleyerek, örnek bir davranışta bulundu.

Tirebolu’da Balıkçı Barınağı sahasından Su Ürünleri Kooperatifi’nin de sorumlu olduğu belirtilirken; liman sahasında oluşan çevre kirliliğinin giderilmesi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptırım uygulayabileceği kaydedildi. İlçe sakinleri ve çevreciler, liman sahasında meydana gelen çirkin görüntü için yetkili birimleri bir kez daha göreve davet ettiklerini bildirdiler.