Bu yıl fındığa 27 TL fiyat isteniyor! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Bu yıl fındığa 27 TL fiyat isteniyor!


Dış ülkelere yapılan ihracatta Türkiye ekonomisine nefes aldıran fındık, TBMM’de bir kez daha gündeme getirildi ve bu yılki fiyatların hasattan önce açıklanması talep edildi…

Ülke ekonomisine her yıl önemli bir girdi sağlayan ve özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi halkının en değerli geçim kaynağı olan fındığa, 2020 ürünü için en az 27 TL fiyat istendi. Konuyu bir kez daha TBMM gündemine taşıyan bölge siyasileri, fındık fiyatlarının bu yıl da hasattan önce açıklanmasını talep ettiler.

Türkiye’nin en önemli ihraç ürünü olan ve Doğu Karadeniz Bölgesi halkının olmazsa olmazı durumunda bulunan fındığa, en az 27 TL fiyat verilmesini isteyen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs ile CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, konuyu TBMM’ye taşıyarak, hükümetten bazı taleplerde bulundular. Yaklaşan hasat öncesinde fındık üreticilerinin beklentilerini mecliste dile getiren bölge vekilleri Örs ve Tığlı, bu konuda şunları söylediler: “Her sezon öncesi fındık taban fiyatıyla ilgili sorunlar ortaya çıkmakta ve bu yüzden üretici mağduriyet yaşamaktadır. Buna meydan vermemek için fındık fiyatı hasat öncesi açıklanmalı ve bu yılki fındığa en az kilo başına 27 TL fiyat verilmelidir. Hükümetimiz üreticinin yanında olduğunu göstermelidir.

Meclisteki konuşmalarında, üreticinin alın terinin karşılığını alması gerektiğini savunan her iki vekil de, “Artan üretim maliyetleri karşısında üretici mağdur edilmemeli ve fındığa en makul fiyat verilmelidir. Bu yıl için maliyetin üzerine enflasyon ve üreticinin yaşam payı da ilave edilerek, çiftçiyi memnun edecek bir taban fiyat belirlenmeli ve hasat başlamadan önce bu taban fiyat mutlaka ilan edilmelidir” diyerek, fındık alımlarında etkili bir güç olan Fiskobirlik ile TMO’ya da işlevsellik kazandırılmasını talep ettiler. Bilindiği üzere, yöremizde fındık hasadı önümüzdeki Ağustos ayının ilk haftasında başlayacak ve üreticiler yaklaşık bir ay sonra bahçeye girerek ürünlerini toplayacaklar.