Bu yılki çaya 2 lira 90 kuruş fiyat! | Tirebolu Ekspress Haber

Bu yılki çaya 2 lira 90 kuruş fiyat!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çay taban fiyatını 2,90 TL olarak belirlediklerini ve 13 kuruşluk destekleme ile birlikte bir kilo çayın 3,03 TL’yi bulacağını açıkladı…

Doğu Karadeniz Bölgesinde halkın fındıktan sonra en önemli geçim kaynağı olan çaya bu yıl uygulanacak taban fiyat belli oldu ve bölgede Çay-Kur’a bağlı fabrikaların bir kilo çayı 2,90 TL’den alacağı açıklandı. Bu yılki çay taban fiyatını açıklamak üzere 16 Mayıs Perşembe günü Rize’ye giden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2019 yılı çay taban fiyatını 2,90 TL olarak belirlediklerini ve kilo başına 13 kuruşluk destekleme ile fiyatın 3,03 TL’yi bulacağını söyledi.

Bölgede 10 Mayıs’ta başlayan çay alım kampanyasıyla birlikte üreticiler de çaylarını toplamaya başlamışlardı. Kampanyanın başlamasından hemen sonra açıklanan çay taban fiyatının, üreticiyi memnun ettiği gözlenirken; Çay-Kur 2018 yılı çaya 2,32 TL ve 13 kuruş destekleme olmak üzere 2,45 TL fiyat vermişti. Çay fiyatını açıklamak üzere Rize’ye giden Bakan Pakdemirli, Çay-Kur’un kendisini modernize etmesi, yeni atılımlar yapması gerektiğini savunarak, kurum olarak üreticilerden geçen yıl 732 bin ton yaş çay alımı yapıldığını, karşılığında üreticilere 1 milyar 768 milyon lira para ödendiğini ifade etti.  Çay-Kur, 2018 yılı üretiminden 134 bin ton kuru çay elde etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir