Çay hasadı bu yıl erken başlayacak! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Çay hasadı bu yıl erken başlayacak!


Çay-Kur Genel Müdürü Sütlüoğlu, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle bu yılki yaş çay alımının bu ay içinde başlayacağını duyurdu…

Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle, çayda hasat döneminin erken başlayacağı bildirildi. Çay-Kur Genel Müdürü İsmet Sütlüoğlu, bu yılki yaş çay tarımının Nisan ayı içinde başlamasının beklendiğini belirterek, “Bu yıl bahar erken geldi ve havalar soğuk gitmedi. Bugünden sonra havalar anormal şekilde soğumazsa, geçen yıl Mayıs ayında başlayan yaş çay alım kampanyası, bu yıl Nisan ayı içerisinde başlayacak” dedi ve kurum olarak bölgedeki tüm fabrikalarla alım yerlerinde gerekli hazırlıkların buna göre yapıldığını sözlerine ekledi.

Genel Müdür Sütlüoğlu, Doğu Karadeniz Bölgesinde 4 ilde yapılan çay üretiminde, yaklaşık 1 milyon kişinin alakası olduğuna dikkat çekerek; bölgedeki Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun illerinde 830 bin dekar alanda çay ziraati yapıldığını kaydetti.

Öte yandan, geride kalan yıl bölgede 830 bin dekarlık alanda 1 milyon 271 bin 496 ton yaş çay elde edildiği açıklanırken; bu çaylardan  254 bin ton kuru çay imal edildiği belirlendi. Bu arada, Giresun Bölgesindeki üreticilere hitabeden Tirebolu Çay Fabrikasında da kampanya ile ilgili hazırlıkların son aşamada olduğu bildirildi.