Çay hasadı, bu yıl tehlikeye mi girecek? - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Çay hasadı, bu yıl tehlikeye mi girecek?


Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şubesi Başkanı Akman, yetkililere bir uyarıda bulunarak, tarımsal ürünlerin hasadıyla ilgili önlemlerin bir an önce alınmasını istedi…

Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan Covid-19 virüsünün, tarımsal ürünlerin hasadıyla ilgili tedbirlerin alınmasına yönelik kuşkulara yol açtığı ifade edilirken; yetkili birimler konuya ilişkin önlemlerin şimdiden alınması yönünde uyarılarda bulundular. Bu konuda önemli açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şubesi Başkanı Müfit Akman, çay hasadı öncesinde bazı uyarılar yaparak, Covid-19’a yönelik tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğini söyledi.

Tarım faaliyetlerinin ve üretimin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Akman, “Bu dönemde gerekli tedbirler alınarak, üreticiler bahçede olmak zorundadır. Gıda ihtiyacının karşılanması için tarımsal üretim devam etmelidir” dedi. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay ve fındık bahçelerinde bahar dönemi budama, gübreleme ve bahçe işlerinin başladığını kaydeden Akman, çay hasat sezonunun Mayıs ayı itibariyle başlayacağına dikkat çekti ve şimdiden bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi. Akman; çay hasat dönemi için işçilerin uyması gereken kurallara da değinerek, hasat döneminde uygulanacak sosyal mesafe, çayın bahçede başlayıp, üreticiler tarafından alım yerlerine satışı, fabrikaya sevki ve fabrikalarda üretim aşamasında insan gücünün yoğun olarak kullanıldığı yerlerde şimdiden uygulanacak tedbirlerin, bugünün şartlarının düşünülerek karara bağlanması gerektiğinin altını çizdi ve yetkili mercilere uyarılarda bulunmayı ihmal etmedi.