“Çay, UNESCO listesine alınmalı” - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

“Çay, UNESCO listesine alınmalı”


Çay Eksperleri İşçileri ve Üreticileri Derneği Başkanı Şeref Başkan, Doğu Karadeniz halkının en önemli ekonomik ve kültür kaynağı olan çayın, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alması için çalışmalar yapacaklarını söyledi…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 200 bini aşkın üreticiye ekonomik yönden önemli katkılar sağlayan ve bölgenin vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan çayın, Birleşmiş Milletler kuruluşu olan UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınması isteniyor.

Konuyla ilgili çalışmalar yapacaklarını bildiren Çay Eksperleri İşçileri ve Üreticileri Derneği Başkanı Göreleli hemşerimiz Şeref Başkan, çayın bölge halkının hem ekonomik ve hem de önemli bir kültürel değeri olduğunu belirterek, “Çay, bizim yaşam biçimimizdir. Bu ürün yıllardan beri bölge halkının ekonomi kaynağı ve somut olmayan en önemli kültürel mirasıdır. Adeta bizim yaşam biçimimiz haline gelen çaydan asla vazgeçemeyiz. O yüzden böylesine önemli bir ürünün, yani çayın UNESCO listesine alınması gerekir” dedi.

Dernek olarak amaçlarının; eksperlerin, işçilerin ve üreticilerin her türlü haklarını savunmak ve çayımızın hem ulusal ve hem de uluslararası piyasalarda tanıtılmasını sağlamak olduğunu söyleyen Başkan, bölgemiz çayının UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınmasını temin için önümüzdeki süreçte Çay Festivalleri ve Çay Tanıtım Günleri gibi etkinlikler organize edeceklerini, aynı zamanda bilimsel çalışmalar da yapacaklarını kaydederken; çay alımında uygulanan kontenjan sorunu yüzünden, üreticilerin ürünlerini zamanında fabrikalara veremediklerinden yakınarak, bu sorunun bir an önce çözümlenmesi ve içinde bulunduğumuz zorlu süreçte çay üretiminin bel kemiği olan eksperlerin ve işçilerin ikramiyelerinin ve maaşlarının erkenden ödenmesi gerektiğini savundu.