Çay üreticilerini hasat telaşı sardı! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Çay üreticilerini hasat telaşı sardı!


Korona virüs salgını nedeniyle yabancı işçilerin gelemeyeceği bölgemizde, üreticiler çaylarını maske takarak kendileri toplayacak…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 4 ilde yapılan çay tarımında hasada sayılı günler kalırken, bölge üreticilerini telaş sardı. Bu yıl yabancı işçilerin bölgemize gelemeyecek olması dolayısıyla üreticiler çaylarını maske takarak kendileri toplayacaklar.

Bölgede 4 ilde 830 dekar alanda yaklaşık 1 milyon üretici aile tarafından yapılan çay tarımında, bu yıl sıkıntı yaşanmaması için Çay-Kur Genel Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirler alınırken, çay hasadına da Mayıs’ta başlanması bekleniyor. Üreticiler, yabancı işçi çalışamayacak bahçelerinde hasatla ilgili hazırlıklarını sürdürüyorlar. Salgın tedbirleri ve sokağa çıkma yasağı dolayısıyla çay sezonunu endişe içinde bekleyen üreticiler, “Salgın tedbirleri altında çay nasıl ilerleyecek, bunu bilemiyoruz. Bir tarafta sokağa çıkma yasağı ve kısıtlama, bir tarafta işçi bulma sıkıntısı var. Artık çay zamanı geldi, bahçeye girmek için sayılı günler kaldı. Virüs belası yüzünden ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çayımızı yüz akı ile toplayamazsak, vay geldi halimize” diyerek, endişe içinde sezonu beklediklerini sözlerine eklediler.

Öte yandan, bazı STK temsilcileriyle siyasiler, çay üreticileri adına hükümete seslenerek, çay hasadıyla ilgili tedbirlerin ivedilikle alınmasını istiyorlar. Hükümetin, çay üreticilerine ve mevsimlik işçilere sahip çıkması talebini dile getiren bölge siyasileri, çayın bahçede kalmaması gerektiğinin altını çiziyorlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir