Çayda bu yıl rekor kota; 600 kilo! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Çayda bu yıl rekor kota; 600 kilo!


Çay-Kur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, Rize’de 18 Mayıs Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında, bu yılki kampanya tarihini ve kota miktarını açıkladı…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 4 ilde yetişen ve özellikle Giresun yöresinde üreticilerin fındıktan sonra en önemli geçim kaynağı olan çayda, bu yılki alım kampanyası ve kota miktarı belli oldu. Çay-Kur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, 18 Mayıs Pazartesi günü Rize’de yaptığı basın toplantısında, bu yılki alımlarda yaş çaya rekor kota uygulanacağını ve bu kotanın da dekar başına 600 kilogram olacağını müjdeledi.

İçinde bulunduğumuz korona virüs salgını nedeniyle bu yılki Çay Alım Kampanyası için 44 maddelik bir Eylem Planı hazırladıklarını bildiren Çay-Kur Genel Müdür Vekili Alim, bölgedeki tüm fabrikalarda gerekli önlemlerin alındığını ve alımlarda saatli randevu sisteminin uygulanacağını kaydederek, kampanyayı 19 Mayıs Salı gününden itibaren başlatacaklarını söyledi.

Çay-Kur’un, yaş çay alımlarında bu yıl tarihindeki en yüksek kotayı verdiğine dikkat çeken Alim, bölgedeki fabrikaların alıma hazır olduğunu belirterek, “Tüm fabrikalarımızda önceden belirlediğimiz 44 maddelik Eylem Planına göre hareket edilecek. Fabrikalarda mesai giriş-çıkışları toplu olarak yapılacak. Tesislerimizde sosyal mesafe ve maske takma işlemine harfiyen uyulacak. Kamyonlar ile yaş çay alımı yapılırken, hiçbir durumda kamyon şoförü maskesiz içeri alınmayacak ve sadece bu yıla mahsus olmak üzere fabrika çalışanı haricinde dışarıda çalışanlar yemekhanede yemek yiyemeyecek” şeklinde konuşup, alınan tedbirlere her fabrikada azami ölçüde uyum gösterileceğini sözlerine ekledi.