“ÇAYLARINIZI SONBAHARDA BUDAYIN”

Üreticilerin, çay bahçelerini sonbahar mevsiminde budamaları gerektiğini söyleyen uzmanlar, böylece hem zararlıların yok olacağını ve hem de çay atıklarının gübre olarak kullanılabileceğini ifade ediyorlar…

Uzmanlar, çay bahçelerinin sonbahar mevsiminde budanması gerektiğini ifade ederek, bu konuda bölge üreticilerini uyarıyorlar. Konuyla ilgili basına açıklama yapan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar Ak, sonbaharda yapılacak budamayla hem zararlıların yok olacağını ve hem de ortaya çıkacak çay atıklarının gübre olarak kullanılabileceğini öne sürdü.

Enstitü müdürü Ak, bölgedeki çay üreticilerinin budama noktasında aceleci olmamaları gerektiğini belirterek, “Çaylar özellikle sonbahar mevsiminde kesilirse, hem çay atıklarının parçalanması, hem de onun üzerine kimyasal gübre atılsa dahi Mayıs ayına kadar orada eser kalmaz. Çayın erken dönemde budanmasının hem yumurtaların yok olmasında, hem de bitki atıklarından faydalanma noktasında faydası var” şeklinde ifadeler kullanırken; bölgemizdeki çay alanlarında organik maddenin oldukça az olduğunu ve organik gübre kullanılmadığını, ayrıca hayvan sayısının da çok az olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir