Cebeci Ekmek Fırını, hizmete açıldı… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Cebeci Ekmek Fırını, hizmete açıldı…


Tirebolulu genç iş adamı Ömer Cebeci, yeniden baba mesleğine dönerek, yeni ve doğal yöntemlerle ekmek üreteceği fırıncılık sektörüne giriş yaptı…

Tirebolulu genç girişimci ve iş adamı Ömer Cebeci, bir süre ara verdiği baba mesleğine geri dönerek, doğal yöntemlerle ekmek üreteceği fırıncılık sektörüne giriş yaptı. İlçenin Demirci Mahallesinde kendilerine ait mekanda Cebeci Ekmek Fırını ile yeniden sektöre dönüş yapan Cebeci, 11 Ekim Cuma günü düzenlenen sade bir törenle yeni iş yerini hizmete açtı.

Cebeci Ekmek Fırını’nın açılışına Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce ile Belediye Başkan Vekili Mazlum Tomak’da katıldı. Eski Belediye Başkanı Burhan Takır ve İYİ Parti İlçe Başkanı Erdinç Bektaş’ın da hazır bulunduğu törende, katılımcılara bedava pide dağıtan genç iş adamı Ömer Cebeci, 24 saat açık olacak fırında; uzun süre tazeliğini bozmayan ekşi mayalı ekmek üretileceğini ve ekmekte doğal tarla ürünü buğdayın kullanılacağını belirterek, “Tarladan fırına, fırından sofraya, genetiği değişmemiş üründen ekmek” sloganıyla üretim yapacaklarını söyledi.

Fırıncılık sektöründe deneyimli bir iş adamı olan Cebeci, müşteri memnuniyetinin kendileri için ön planda olduğunu da kaydederken; içine ekşi maya katılmış somun ekmeğiyle tüm ilçe halkının ve şehirlerarası seferde olan vatandaşların da 24 saat hizmetinde olacaklarını sözlerine ekledi. Cebeci Ekmek Fırını, ilçemize ve halkımıza hayırlı olsun.