Son Dakika

Mayıs 28 2024 | Salı
GÜNDEMSİYASET

Cebeci, yine hızlı başladı!

Giresun İl Genel Meclisi’nin önerge rekortmeni üyesi Ömer Cebeci, bu dönem Tirebolu İYİ Parti’den girdiği Mecliste yine esip gürlemeye başladı ve ilk önergesinde Giresun Yaylalarını gündeme taşıdı…

Giresun İl Genel Meclisi’nde geçen dönem CHP temsilcisi olarak yer alan, ancak bu dönem bir başka partiden (İYİ Parti) yine Meclise gelen Tirebolu’nun gür sesi Ömer Cebeci, parti değiştirmesine rağmen yeni döneme de hızlı bir başlangıç yaparak, Giresun Yaylalarını ele aldı ve bu yaylalarda maden çıkarma çalışmalarıyla yakından ilgileneceğini dile getirdi.

Giresun’un sorunlarına önceden olduğu gibi, yeni dönemde de el atmaktan kaçınmayacağını söyleyen ve “Yaylalarımız için savaşacağız” diyen İYİ Parti İl Genel Meclisi’nin Tirebolulu üyesi Cebeci, Koza Altın Maden İşletmesi’nin, Giresun sınırındaki bölgelerde maden çıkarmaya ilişkin çalışmalara hazırlandığına dikkat çekerek, “Geride bıraktığımız yıllarda Şebinkarahisar’da, Doğankent’in Çatalağaç ve Espiye’nin Şahinyuva Köylerinde yaşanan çevre felaketleri ortada iken, hiç kimse madenler milli servet edebiyatı yapmasın. Önümüzdeki yıllarda dünya temiz su kaynakları ve gıda krizine gireceği, bunun da toplumsal bir açlığı tetikleyeceği UNESCO raporlarında da öngörülmektedir. İşte bu yüzden önümüzdeki yüzyılın madeni; temiz toprak, temiz su kaynakları ve tarım alanlarıdır. Bize atalarımızdan miras kalan yaylalarımız için sonuna kadar savaşmak zorundayız. Şimdi buradan bölgede açık madencilik yapacak olan Koza Altın İşletmesi’ne sesleniyorum: Elinizi yaylalarımızdan çekin. Binlerce yaylacımızla bölgede size bir çivi dahi çaktırmayız. Çünkü halkımızın temiz bir havaya ve suya ihtiyacı var” şeklinde değerlendirmede bulunurken, yetkili mercilerin de bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Öte yandan, Gümüşhane’nin Kürtün civarında çıkarılması planlanan maden çalışmalarının, Tirebolu’da yaşayan halkın da siyanür ve çevre felaketi tehdidi altında olduğunu kaydeden Cebeci, söz konusu madencilik faaliyetlerinin Beytarla Köyü Taşlık Yaylası sınırları içindeki Komanyurt, Küçük Barak, Yazlak, Aksu, Apsaha, Hanzara, Taşlık ve Çamin Yaylaları gibi bölgeleri de etkileyeceğine vurgu yaparak, buraları rant uğruna özel şirketlere peşkeş çektirmeyeceklerini de sözlerine ekledi ve bu konuda sonuna kadar mücadeleye devam edeceklerini öne sürdü.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler