Cebeci’den, “Fındık Müzesi” İçin Önerge!

CHP Tirebolu İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci, Fındığın Başkenti olan Giresun’a, “Fındık Müzesi” kurulması için Meclis Başkanlığına tarihi bir önerge verdi…

Giresun İl Genel Meclisi’nde, “Fındığın Başkenti” tartışmaları devam ederken; meclisin Tirebolulu üyesi Ömer Cebeci, Meclis Başkanlığına verdiği önergede, Giresun’a Fındık Müzesi kurulması için harekete geçilmesini istedi.

Meclisin geçen haftaki oturumunda önergesiyle ilgili bir konuşma yapan CHP’li meclis üyesi Cebeci, tarihi kaynakların ve belgelerin ışığında fındığın başkentinin Giresun olduğunu ortaya koyan bir müzenin kurulması için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında, “Tarihi kaynaklar göstermektedir ki, Osmanlı döneminde bile ilk fındık ihracatının yapıldığı il Giresun’dur. Yine tarihi kaynaklardan yola çıkarak, diğer illere fındık fidanlarının Giresun’dan götürülerek dikildiği görülmektedir. Ayrıca, bölgede ilk ve tek olan Fındık Araştırma Merkezi Giresun’da kurulmuş olup, fındık üreticilerinin en büyük kooperatifi durumundaki FİSKOBİRLİK’de Giresun’dadır. İşte bu öz kaynakları kamuoyuna göstermek ve anlatmak için en önemli ihtiyacımız Fındık Müzesidir. Söz konusu müzenin kurulması için yüce meclisimize önergemi sunuyor ve bu konuda çalışma yapan arkadaşlarımız var ise de bu kurumlara İl Genel Meclisi olarak destek olunmasını talep ediyorum” diyerek, bu önergenin herkes tarafından önemsenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

CHP Tirebolu İl Genel Meclisi Üyesi Cebeci’nin, Giresun’a Fındık Müzesi kurulması konusunda verdiği bu önemli önergenin, en kısa zamanda meclis gündemine alınıp değerlendirilmesini bekliyoruz.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir