Cebeci’den, Tirebolu Lisesi İçin Atak! - EĞİTİM | Tirebolu Ekspress Haber

Cebeci’den, Tirebolu Lisesi İçin Atak!


CHP’nin Tirebolulu İl Genel Meclis Üyesi Ömer Cebeci, 3 yıldır atıl durumda olan Tirebolu Lisesi’nin, nitelikli bir lise olarak tekrar açılması yönünde Meclis Başkanlığı’na önerge verdi…

Tirebolu’nun Yeniköy Mahallesinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde Askeri Kışla olarak yapılan ve daha sonra ortaokul ve lise olarak kullanılan tarihi binanın, yeniden Milli Eğitim camiasına kazandırılması için harekete geçildi.

Mahalle sakinlerininin ve muhtar Osman Altay’ın talepleri doğrultusunda konuyu ele alan Tirebolu’nun CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci, hazırladığı önergeyi 17 Haziran tarihinde Meclis Başkanlığı’na sundu. 1960’lı yıllarda onarılarak 1966 yılında ortaokul ve lise olarak hizmet vermeye başlayan tarihi bina, 1973 yılından itibaren Tirebolu Lisesi olarak Milli Eğitime hizmet vermiş ve binlerce öğrenci yetiştirmiştir. 2016 yılında bazı basiretsiz yöneticiler yüzünden kapatılan ve kaderine terkedilen Tirebolu Lisesi, son 3 yıldır atıl durumdadır.

Tarihi Tirebolu Lisesi’nin, yeniden hayata geçirilmesi için harekete geçen mahalle muhtarı ve bazı ileri gelenler, İl Genel Meclisi Üyesi Cebeci’nin, başlatmış olduğu ataktan son derece memnun olduklarını belirtirlerken; konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’li Ömer Cebeci; Tirebolu Lisesi’nin, nitelikli bir Fen Lisesi, Anadolu Lisesi veya Turizm Meslek Lisesi olarak açılması için uğraş vereceğini bildirdi. Tarihi Tirebolu Lisesi’nin, nitelikli bir lise olarak tekrar açılması için İl Genel Meclisi Başkanlığı’na önerge veren Cebeci’nin, bu hamlesi ilçede ve özellikle Yeniköy Mahallesinde takdirle karşılanırken; diğer Meclis üyelerimiz Murat Arslan ile Mehmet Şener’in de konuya destek olmaları bekleniyor.


Cebeci’den, Tirebolu Lisesi İçin Atak!” için bir yorum

 1. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum, sayın Cebeci ve Altay’ın, Tirebolu Lise’sinin yeniden hayata geçirilmesi konusundaki vermiş oldukları önergeyi büyük bir memnuniyet ile karşılamaktayım.

  Unutmayalım ki okullar, sadece birer bina veya dört tarafı taştan duvarlar ile kaplanmış kutular değildir. Okullar bizleri ve çocuklarımızı hayata hazırlayan, (gelecek adına) hayallerimizin, iyisiyle kötüsüyle anılarımızın yaşadığı, ömür boyu sürecek dostluklarımızın ve arkadaşlıklarımızın başladığı mekanlardır. Okullar öğrencilerin kahkahaları ile yaşar, başarıları ile gururlanır, üzüntüleri ile hüzünlenir…

  Kendimden örnek vermek gerekirse, okuduğum yıllarda okulumuzu (Tirebolu Lisesini) aradan onlarca yıl geçmesine rağmen hala ayakta duran genç bir delikanlıya benzetirdim. Her merdiveni, her koridoru ayrı ayrı anılar ile dolu ve hala o koridorlarda anılarımız (İlk arkadaşlarımız, ilk aşklarımız, ilk hayallerimiz, ilk kavgalarımız hepsi ama hepsi…) yaşıyor. Hatta, günümüzde bire okul numarasını telefonunun şifresi olarak kullanan bir tek ben değilim, değil mi! 😉

  İki sene önce okulumu ziyaret gitmiştim. Eşime Tirebolu Lisesinden mezun olduğumu büyük bir gurur ile anlatırken, camların bazılarının kırık olduğunu gördüm ve o zaman anladım, bizim ihtiyar delikanlıyı kendi başına terk etmişlerdi…Aslında bu birazda benim ve değerli arkadaşım senin suçun! Okulumuza sahip çıkamamışız. Ya da tüm çabalara rağmen bu mücadeleyi kaybetmişiz…Ancak hiç bir şey için geç değil.

  (İhtiyaç duyulması durumunda) Tirebolu Lisesine tarih sahnesindeki ve günümüzdeki hak ettiği değere kavuşabilmesi için tüm mezunlarını imza kampanyasına davet ediyorum. Tirebolu Lisesini kendi başına bırakmayalım.

  Sevgi ve Saygılarımla…

Yorumlar kapatıldı.