Çiftçilere Külleme Hastalığı Eğitimi… - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Çiftçilere Külleme Hastalığı Eğitimi…


Tirebolu’da çiftçilere İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanları tarafından verilen eğitimin, çok yararlı olduğu ifade edildi…

Bölgede son yıllarda fındık bahçelerinde yoğun şekilde görülen ve zarar yapan Külleme Hastalığı ile mücadele konusunda, Tirebolu’da çiftçilere yönelik eğitim proğramı düzenlendi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen proğramda, üreticilere külleme hastalığının seyri, zararının boyutu ve nedenleri hakkında bilgiler verilirken; söz konusu hastalıkla ilgili mücadele yöntemleri anlatıldı. Müdürlük uzmanları, hastalığın bu dönemde ve gelecek yıllardaki etkisini asgariye indirmek için kültürel önlemlerin de gözardı edilmemesi ve özellikle hastalığın yoğun olduğu fındık bahçelerinde mutlaka kimyasal mücadelenin yapılması gerektiğini vurguladılar.

Eğitim sırasında çiftçilere ayrıca, fındıkta hastalık ve zararlılarla mücadele hakkında pratik bilgiler içeren broşür, afiş ve kitapçıklar da dağıtılırken; tarımsal üretimle ilgili merak edilen çeşitli konulardaki sorular, teknik elemanlar tarafından cevaplandırıldı. Müdürlük yetkilileri ve çiftçiler, fındıkta görülen külleme hastalığı ile ilgili eğitimin çok yararlı geçtiğini ifade ettiler.