Demiryolunda yine yaya kaldık..! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Demiryolunda yine yaya kaldık..!


Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi’nde bir türlü bitmek bilmeyen güzergah tartışmalarında, resmiyet kazanan tek hattın Erzincan-Gümüşhane-Trabzon arası olduğu açıklanırken; Tirebolu-Torul güzergahındaki belirsizlik, Giresun’da tepkiyle karşılandı..!

Yüz yıllık hayalimiz olan demiryolunda yine yaya kaldık. Uzun süredir güzergah tartışmaları sürdürülen Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi’nde resmiyet kazanan tek hattın Erzincan-Gümüşhane-Trabzon hattı olduğu açıklanırken; Torul-Tirebolu aksının güzergahta yer almaması, Giresun’da tepkiyle karşılandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) resmi web sitesinde açıklanan projeler bölümünde, planlanan demiryolları projesinde sadece Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi yer alırken; projenin haritası ile birlikte planlanan 16 proje arasında bulunan Erzincan Demiryolu Projesinde, güzergah olarak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon üzeri hattın tek hat olduğu görülmektedir. Diğer hatların henüz netlik kazanmadığı, ilk etapta yapılacak olan hattın Erzican’dan başlayıp Gümüşhane üzerinden Trabzon’da biteceği ifade edilmektedir.

Henüz ihalesi yapılmayan ve ilk hattın Erzincan-Trabzon güzergahı olacağı bildirilen Doğu Karadeniz Demiryolu Projesi’nde, diğer hatların belli olmadığı açıklanırken; Torul-Tirebolu hattının gündemde olmayışına, ilk tepki CHP Giresun İl Genel Meclisi Üyesi ve Grup Başkanvekili Mustafa Yılmaz’dan geldi. Konuyu meclis gündemine taşıyan ve “Erzincan-Trabzon Demiryolu Güzergahında Torul-Tirebolu bağlantısının olmaması üzüntü vericidir” diyen Yılmaz, Giresunlu siyasilerle bürokratları ve tüm STK’ları göreve davet ederek, “Bu konuda acilen gerekli platformlar kurulmalı ve Giresunlular olarak harekete geçmeliyiz. 100 yıllık özlemimiz olan Demiryolu Projesini artık hayal olmaktan kurtarmalıyız” şeklinde ifadeler kullandı ve çok geç kalınan demiryolunda herkesin seferber olması gerektiğini savundu.