Deniz, kıyı balıkçılarına kaldı! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Deniz, kıyı balıkçılarına kaldı!


Karasularımızda 15 Nisan’da başlayan av yasağı, 31 Ağustos’a kadar devam edecek olup, kıyı balıkçıları yasak kapsamına girmeyecek…

Su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, üretimi artırmak ve mevcut stokları korumak için 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’na göre, denizlerimizde avlanma yasağı 15 Nisan 2020’de resmen başlamış olup, bu yasak 31 Ağustos 2020’de sona erecek.

Konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan ve il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine gönderilen tebliğe göre; 15 Nisan-31 Ağustos 2020 tarihleri arasında Gırgır ile su ürünleri avcılığı, yine aynı tarihler arasında Algarna ile Deniz Salyangozu avcılığı ve 15 Nisan-15 Haziran 2020 tarihleri arasında da her türlü ihtihsal vasıtasıyla Kalkan avcılığı yasaktır. Tebliğde ayrıca, 1 Nisan-31 Ağustos 2020 tarihleri arasında Palamut ve Torik avcılığının da yasak olduğu belirtilirken; yalnız 15-31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile Palamut avcılığının serbest olduğu açıklandı.

Söz konusu bakanlıktan denizlerimizdeki avlanma yasağının Ordu ili Ünye ilçesi Taşkana Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızı kapsadığı ve belirtilen bölgede trol ile su ürünlerinin dönem sonuna kadar avlanamayacağı kaydedildi. Öte yandan, denizlerimizde av yasağının başlamasının ardından yasak kapsamında olmayan kıyı balıkçıları denize açılmaya devam edecek. Av yasağının küçük balıkçı teknelerini kapsamadığını bildiren Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, korona virüs salgını nedeniyle daha önceden teknelerini bulundukları barınaklara demirleyen balıkçıların sezonu erken kapadıklarını belirterek, “Kıyı balıkçılarımız şartlar elverdiği sürece avlanmaya devam edebilecekler. Bundan sonra barbun ve mezgit avlanmasını bekliyoruz. Küçük teknelerde genelde 2 kişi çalışıyor, bunlar da zaten aynı aileden oluyor. Her yeri saran salgından balıkçılarımız da nasibini aldı. Bu yüzden balıkçılık sektörüne de destek verilmesi gerekir” dedi.