Denizlerimizde bu yıl palamut bol olacak! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Denizlerimizde bu yıl palamut bol olacak!


Palamut balığının bu yıl yüz güldüreceğini bildiren Tirebolulu balıkçılar, 1 Eylül’de açılacak av sezonunu dört gözle bekliyorlar…

Denizlerimizde av sezonunun başlamasına az bir zaman kalması nedeniyle yöredeki balıkçılar son hazırlıklarını yapıyorlar. Sezon öncesinde çapari olta atarak palamut için yoklama yapan Tirebolulu balıkçılar, bu yıl bol miktarda palamut avlanacağını ileri sürüyorlar.

Av sezonunun başlamasına sayılı günler kala kıyı balıkçıları tarafından yakalanan palamut, 1 Eylül tarihini iple çeken balıkçıların umudu olurken; bu yıl palamutun yüz güldüreceğini söylüyorlar. Tezgahlarını kıyı balıkçılarının yakaladığı palamudun süslediğini söyleyen Tirebolulu deneyimli balıkçılardan Şafak Takır, yeni sezonda bu balığın bol miktarda avlanacağının işaretlerini aldıklarını belirterek, “Bu sezon palamut hem balıkçının ve hem de vatandaşın yüzünü güldürecek. Bugünlerde kıyı balıkçılarımızın olta ve çaparilerine bol miktarda palamut takılıyor. Şu andaki tüm işaret ve emareler, bu yıl palamudun bol olacağı yönünde. Karadeniz’in tamamında balık görülüyor. Yeni sezonda inşallah hem bizlerin ve hem de vatandaşlarımızın yüzü gülecek” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Öte yandan, kıyı balıkçıları tarafından avlanan ve balıkçı tezgahlarında satışa sunulan palamudun kilosunun 25-30 liradan işlem gördüğü, sezon açıldıktan sonra bu fiyatların düşeceği ifade ediliyor.