Doğancı Köyündeki itiraz, Ak Parti’ye 2 oy daha kazandırdı! - SİYASET | Tirebolu Ekspress Haber

Doğancı Köyündeki itiraz, Ak Parti’ye 2 oy daha kazandırdı!


Tirebolu’nun Doğancı Köyünde silik çıktığı gerekçesiyle geçersiz sayılan 2 oy, İlçe Seçim Kurulu’nun kararıyla geçerli sayıldı ve Ak Parti’nin bu köydeki oy sayısı 104’e yükseldi…

24 Haziran’da yurt çapında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde alınan sonuçlar genelde kabul görürken, bazı yerlerde seçim sonuçlarına olan itiraz, sonucu değiştirmeye yetmedi. Tirebolu’da seçim sonuçlarına tek itiraz Doğancı Köyünden geldi ve bu itiraz sonrası Ak Parti’nin oy sayısında artış oldu.

Tirebolu Ak Parti İlçe Başkanlığı, 230 seçmenin bulunduğu Doğancı Köyündeki 1055 nolu sandığın oy tutanağındaki sonuçlara, silik olduğu gerekçesiyle itirazda bulundu. İtirazı kabul eden İlçe Seçim Kurulu, 230 seçmenin oy kullandığı ve Sandık Kurulu tarafından 226 oyun geçerli sayıldığı sandıkta yeniden sayım yapılmasına karar verdi. Yapılan yeni sayım sonunda, daha önce geçersiz sayılan 4 oydan 2’si geçerli sayıldı. Buna göre, Ak Parti’nin 102 olan oy sayısı 104’e yükseldi. İtiraz sonrasında Doğancı Köyündeki 1055 nolu sandıkta oyların partilere dağılımı ise; Ak Parti: 104, CHP: 77, İYİ Parti: 36, MHP: 9 ve HDP: 2 şeklinde gerçekleşti.