Son Dakika

Haziran 15 2024 | Cumartesi
GÜNDEMYAŞAM

Dokuzkonak’ta Köprü İsyanı!

Tirebolu’ya bağlı Dokuzkonak Köyündeki Asma Köprü’nün bir türlü onarılamaması, şikayet konusu olurken; Harşıt Çayı üzerinde bulunan köprünün yayalar için tehlikeli boyutta olduğu bildiriliyor…

Tirebolu’nun Dokuzkonak Köyünde bulunan ve yıllardır onarılamayan Asma Köprü’nün, çok eskidiği ve insan güvenliği açısından tehlikeli bir hale geldiği bildiriliyor. Söz konusu köprüden köyde yaşayan yaklaşık 15 hanenin yararlandığı belirtilirken; son iki yıldır bir çivi dahi çakılmayan köprü için yapılan başvurulardan da bir sonuç alınamadığı ifade ediliyor.

Ulusal basında da gündeme getirilen Dokuzkonak Köyündeki Asma Köprü’yü kendi imkanlarıyla onarmaya çalıştıklarını bildiren köy sakinleri, evlerindeki kapıları söküp köprüdeki çürüyen bölümlere çaktıklarını belirterek, bu konuda devletten yardım beklediklerini söylüyorlar. Söz konusu köprü için bazı girişimlerde bulunan ve köy muhtarının talebini İl Özel İdare Müdürlüğü yetkililerine de aktaran CHP İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci, konuyu meclis gündemine taşıdığı halde, bugüne kadar herhangi bir gelişme olmamasından yakındı. Dokuzkonak Köyündeki Asma Köprü’nün onarım ve tadilatı için 2 yıl önce İl Özel İdaresi’ne başvuruda bulunduğunu söyleyen köy muhtarı Ömer Arslan, bugüne kadar söz konusu köprüye devlet tarafından bir çivi dahi çakılmadığını ifade ederek, eski kaplamaları çürüyen köprüden geçen yayaların can ve mal güvenliği açısından büyük sıkıntı çektiklerini dile getirdi. Yaklaşık 25 hanenin bulunduğu ve ana yol ile ulaşımı sağlayan Asma Köprü’nün bir an önce onarılması ve yaya trafiği için uygun hale getirilmesini isteyen köy sakinleri, “Özellikle yağışlı havalarda köprüden geçerken adeta ecel terleri döküyoruz. Başka bir ulaşım yerimiz olmadığı için bu köprüyü kullanmak zorunda kalıyoruz. Asma Köprüden geçerken can pazarı yaşıyoruz. Bu görüntüler Türkiye Yüzyılına hiç te yakışmıyor. Yıllardır sesimizi devlet yetkililerine duyuramıyoruz. Artık sesimizi duysunlar ve köprümüze bir el atsınlar diye bekliyoruz” şeklinde sitemde bulundular.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler