Emekli öğretmenin kitap okuma sevgisi! - KÜLTÜR | Tirebolu Ekspress Haber

Emekli öğretmenin kitap okuma sevgisi!


Tirebolulu emekli öğretmen Habiboğlu, 20 yılda 2 bin kitap okuyarak alanında rekor kırarken; ilçede en çok kitap okuyan kişi olarak da plaketle ödüllendirildi…

Okumayı çok seven ve “En yakın arkadaşım kitaplarım” diyen Tirebolulu emekli öğretmen Savaş Habiboğlu (62), son 20 yılda 2 bin kitap okuyarak, bu alanda rekor kırdı. Tirebolu’nun ve hatta bölgenin en çok kitap okuyan kişisi olarak bilinen Habiboğlu, bir ayda en az 2 kitap okuduğunu belirtirken; ilçede Halk Kütüphanesi tarafından geçen yıl yapılan yarışmada ilk 3’e girerek plaketle ödüllendirilmişti.

Yurdun çeşitli yerlerinde 15 yıl öğretmenlik yapan ve bir rahatsızlığından dolayı malülen emekliye sevkedilen Habiboğlu, emekli olduktan sonra kendisini tamamen okumaya verdi. Son 20 yıl içinde 2 bine yakın kitap okuduğunu söyleyen ve ayda en az 2 kitap okuyan emekli öğretmen Habiboğlu, evindeki kitaplıkta 200’ü aşkın kitabı olduğunu ve en çok Dünya Klasikleri, Felsefe, Tarih ve Oto Biyografi türünden eserleri seçtiğini kaydederken; okumanın kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti. Herkesi kitap okumaya davet eden emekli öğretmen Habiboğlu, Türkiye’de okuma oranının çok düşük olduğundan da yakınarak, “Türk halkı okumayı sevmiyor. Halbuki okumak, insanı çok mutlu ediyor ve dinlendiriyor. Ben kitap ve gazete okuyarak, hem dinleniyorum ve hem de mutlu oluyorum. Benim için okumak çok güzel birşey. Ayda en az 2 kitap okuyorum. Ayrıca, günde en az 3 gazeteyi de okumaktan geri kalmıyorum. Okumak benim için çok büyük bir aşk. Bu yüzden gazeteler ve özellikle kitaplar benim en yakın arkadaşlarım. Ben kitapsız yapamam, çünkü bana hayatı kitaplar veriyor” şeklinde konuşup, herkese kitap okuma tavsiyesini yineledi.

Öte yandan, okuyacağı kitapların çoğunu ilçedeki kütüphaneden seçtiğini de belirten Habiboğlu, Tirebolu’da geçen yıl yapılan yarışmada, en çok kitap okuyan 3 kişi arasına girerek, plaketle ödüllendirildiğini de kaydedip, “Kitap okumak benim için apayrı bir zevk. Kitap okumadan rahat edemiyorum ve hatta uyku bile uyuyamıyorum. Kısaca kitaplar benim dünyam. Herşeyden vazgeçerim, ancak onlardan asla vazgeçemem” diyerek, kitaba ve okumaya ne kadar bağımlı olduğunu dile getiriyor.