EVİNDE KAL TİREBOLU!

Değerli hemşerilerim, sevgili Tirebolulular;

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve özellikle batı ülkelerinde giderek yaygınlaşan Covid-19 virüsü nedeniyle hepimiz endişeli günler geçiriyoruz. Sözlü ve yazılı basın, sosyal medya sürekli olarak evinizde kalın mesajları yağdırıyor. Hatta başta Ankara olmak üzere bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı başladı bile. Görülüyor ki, bu süreci hep birlikte atlatacağız, o nedenle yapılan uyarılara herkesin dikkat etmesi gerekir.

Korona virüs, bulaştırıcılığı çok yüksek olan bir illet! Eğer kurallara uyulmazsa, bu virüsü ailemize ve sevdiklerimize bulaştırma ve hasta olmalarına neden olma riskimiz var. İşte bu riskleri ortadan kaldırmak için yapılan uyarılara harfiyen uyalım ve virüsten korunmak için açıklanan 14 maddelik kuralı aklımızdan bir an olsun bile çıkarmayalım.

Uzmanların yaptığı uyarıya göre; ellerinizi sık sık yıkayın. İnsanlar ile aranıza mesafe koyun ve 2 metrelik sosyal mesafeyi mutlaka uygulayın. Bu arada, öksürme ve aksırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Birbirinizle tokalaşmayın ve sarılmayın. Ellerinizle yüzünüze dokunmayın. Varsa seyahatlerinizi iptal edin. Karantina süresine mutlaka uyun. Bu kuralları gözden geçirip, evimizde kalarak bulaş riskini azaltalım ve unutmayalım ki, korona virüs aldığınız önlemlerden daha güçlü değildir. Kendinizi ve sezdiklerinizi korumak için evden çıkmayın. Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gibi şikayeti olanlar varsa lütfen “ALO 184” danışma hattına başvurun.

Buradan bir kez daha uyarıyor ve ülkemizi de saran ölümcül virüs tehlikesini savuşturmamız için evde kalın, dışarı çıkmayın! Bilindiği gibi, evde kalmazsan, yalnız kendini değil; insanlığı yakıyorsun ey sevgili halkım..! Ne olur, durumun vahametini görelim ve ona göre davranalım. Kalın sağlıcakla..!

                                                     Mahmut BORA/Tirebolu Ekspres

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir