Fındık alım fiyatı erken açıklanacak! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık alım fiyatı erken açıklanacak!


Ordu’da, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin de katılımıyla düzenlenen Ulusal Fındık Çalıştay’ında, fındık alım fiyatlarının Mayıs sonu veya Haziran başında kamuoyuna duyurulması yönünde karar alındı…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan halkın en önemli geçim kaynağı olan fındıkta üreticinin isteğinin yerine getirilmesi için alım fiyatının erken açıklanacağı bildirildi.

Ordu’da, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla geçtiğimiz günlerde düzenlenen Ulusal Fındık Çalıştay’ında, bundan böyle fındık alım fiyatlarının Mayıs ayı sonu veya Haziran ayı başında açıklanması yolunda karar alındı. Çalıştayda ayrıca; fındıkta verim ve kalite, depolama ve muhafaza, sanayi ticaret ve tüketim masası, mevzuat ve destekleme başlıkları altında oluşan sonuç bildirgesi de yayınlandı. Yayınlanan bildirge kapsamında TMO’nun, fındık müdahale alım fiyatının Mayıs sonu veya Haziran başında kamuoyuna duyurulması karar altına alındı. Bu arada, üreticilere verilen alan bazlı  desteklerle gerçek üreticilere tatminkar yeni bir destekleme sistemine geçilmesi, mevzuat değişikliği ile halen fındık dikili alanların tamamında üretime izin verilmesi gerektiği de ifade edildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir