Fındık kurdu İle mücadele tarihleri? - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık kurdu İle mücadele tarihleri?


Yetkililer ve uzmanlar, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde halkın en önemli geçim kaynağı olan fındıkla ilgili tarımsal işlemlerin zamanında yapılması gerektiğini kaydettiler…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Giresun ve Ordu illerindeki üreticilerin yaşam kaynağı olan fındıkla ilgili tarımsal işlemlerin zamanında yapılması gerektiği için, yetkili kurum ve kuruluşlar, basın yayın organları vasıtasıyla üreticileri uyarmaya devam ediyor.

İl/İlçe Gıda, Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerinden yapılan duyuruda, Giresun ve ilçelerinde fındık kurdu ile mücadele tarihlerinin belirlendiği kaydedildi. Buna göre, yöremizde fındık kurdu ile ilaçlı mücadeleye sahil kolda 13 Mayıs, orta kolda 16 Mayıs ve yüksek kolda da 19 Mayıs 2020 tarihlerinde başlanılacak. Yetkililer ve uzmanlar, fındık bahçelerinde yapılacak ilaçlı mücadelenin 10 gün içinde bitirilmesi gerektiğini belirterek, özellikle arıcıların ilaçlama başlamadan önce o bölgeden uzaklaştırılmasını istediler. Yerinde ve zamanında ilaçlamanın, fındıkta ve diğer ürünlerde verim ve kaliteyi mutlak surette artırdığı kaydedildi. Haydin üreticiler şimdi bahçe zamanı diyor ve hepinize kolay gelsin temennisinde bulunuyoruz.