Fındık toplama tarihleri belli oldu! | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık toplama tarihleri belli oldu!

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 2020 ürünü fındıklar; sahil kolda 8 Ağustos, orta kolda 13 Ağustos ve yüksek kolda da 20 Ağustos’tan itibaren toplanmaya başlanacak…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 2020 ürünü fındığın toplanma tarihleri belirlendi. Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nün genelgesi doğrultusunda oluşturulan komisyon marifetiyle belirlenen tarihlere göre, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındıklar en erken 8 Ağustos’ta toplanmaya başlanacak.

İlgili komisyonca alınan karar çerçevesinde Giresun ve yöresinde 2020 ürünü fındıklar sahil kolda 8 Ağustos, orta kolda 13 Ağustos ve yüksek kolda da 20 Ağustos’tan itibaren toplanabilecek. Bu arada, kıyıdan 250 metrelik rakıma kadar olan kesime sahil kol, 500 metre rakıma kadar olan kesime orta kol ve 500 metrenin üzerindeki kesimlere de yüksek kol olarak değerlendirildiği açıklandı.

Yetkililer, üreticilerin belirlenen kesimlerde açıklanan tarihlerden önce erken hasat yapmamalarını isteyerek, erken toplanan fındıklarda randıman kaybının söz konusu olduğunu kaydettiler. Öte yandan, 2020 ürünü fındığın pazara getirilme tarihinin de 10 Ağustos 2020 olarak belirlendiği ifade edildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir