Fındık toplama yevmiyeleri belirlendi… - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık toplama yevmiyeleri belirlendi…


Bölgemizde fındık hasadına sayılı günler kala, Giresun ve yöresinde fındık toplama ve patoz ücretleri açıklanırken; asgari yevmiyenin 70 TL olduğu bildirildi…

Yöremizde fındık hasadına sayılı günler kala, Giresun ve ilçelerinde bu yıl uygulanacak işçi yevmiyeleri belli oldu. Giresun Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, fındık toplama yevmiyesinin asgari 70 TL olduğu bildirildi.

Giresun’da Vali Yardımcısı Recep Uzal’ın başkanlığında toplanan komisyon, yörede fındık toplama işinde çalışacak tarım işçilerinin ve fındık ayıklama işinde kullanılan patoz ücretlerinin nasıl olacağını tespit etti. Komisyon, fındık işçilerine toplama işlemi için yemek işverene ait olursa 70, yemek işçilere ait olursa 77 TL yevmiye verilmesini kararlaştırırken; fındık ayıklamada kullanılan patoz makinesi ücretinin de saatlik olarak 160 TL olacağını açıkladı.

Fındık hasadında çocuk işçi çalıştırılması konusunda da uyarılar yapan komisyon yetkilileri; fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara, yemek işverene ait olursa 80; yemek işçiye ait olursa 87 TL yevmiye tahakkuk ettirileceğini; ayrıca hasat döneminde çalışacak aşçılara 77 ve katırcıya da 172 TL ücret verileceğini açıkladılar. Bu arada, fındık toplama işinde 16 yaş ve altı çocukların çalıştırılamayacağı belirtilirken; bu yasağa uymayan bahçe sahibi ile çocukların ailelerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca her çocuk için 259 TL idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.