Fındık toplama yevmiyeleri belli oldu! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık toplama yevmiyeleri belli oldu!


Giresun Valiliğinde yapılan toplantıda, 2019 yılında fındıkla ilgili işçi ve patoz ücretleri kalem kalem açıklandı…

Giresun ve ilçelerinde bu yılki fındık toplama ve patoz ücretleri belli oldu. Giresun Valiliğinde yapılan konuyla ilgili toplantıda, 2019 yılında uygulanacak işçi tarifeleri kalem kalem açıklandı.

Valilikte Vali Yardımcısı Hamdi Üncü başkanlığında toplanan komisyonda alınan karara göre; fındık toplama yevmiyeleri ve patoz ücretleri şu şekilde açıklandı: Yemekli işçinin günlük yevmiyesi 85 TL, yemeksiz işçi ücreti de 95 TL olacak. Çuval taşıma ücretleri de; yemek işverene ait olursa 105 TL, yemek işçiye ait olursa 115 TL olarak uygulanacak. Fındık işçilerine yemek yapan aşçılara ise 95 TL ücret ödenecek.

Çocuk işçinin çalıştırılmayacağı ve yabancı uyruklu işçiler için ilgili birimlerden izin alınacağı konusunda karar alınırken; toplanan fındıkların çekimi için uygulanacak patoz fiyatları da ton/saat başına 200 TL ücret tahakkuk ettirilecek. Valilikte geçen hafta içinde alınan konuyla ilgili kararlar, ilgili birimlere ve fındık yetiştiren ilçelerdeki mülki amirliklere duyurulmuş olup, açıklanan kararlara uymayanlara ve kaçak işçi çalıştıranlara cezai müeyyide uygulanacağı bildirildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir