Fındık Üreticisine Harman Ve Pazar Uyarısı - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık Üreticisine Harman Ve Pazar Uyarısı


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, fındığın kurutulması ve pazarlanması konusunda önemli uyarılarda bulundu…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, fındığın kurutulması ve pazarlanması konusunda önemli uyarılarda bulunarak, bölge üreticilerinin dikkatini çekti.

Üreticilere, hastalığın oluşmaması için fındığı yeterine kurutup bu şekilde depoya koymaları ve ardından pazara getirmeleri tavsiyesinde bulunan Soydan, fındığın kurutulma ve harmanlanma işleminin önemine değinerek, şu uyarıları yaptı: Fındığın uzun süre depoda kalabilmesi için yeterince kurutulması gerekir. Harmana serilen fındığın belli aralıklarla karıştırılması ve ürünün yağmur almaması için gerekli önlemlerin de alınması gerekmektedir. Hem üretici hem de ülke için bir tane fındığın bile değeri çok yüksektir. O yüzden üreticilerimizi kurutma ve pazarlama konusunda uyarıyoruz.

Yeni sezonda TMO’nun piyasada olacağını hatırlatan Soydan, üreticilerin randımana çok dikkat etmelerini isteyerek, Bir randımanın 44 kuruş olduğuna vurgu yaparak, “üreticilerimiz fındığını TMO’ya getirirken çürük oranına, rem oranına ve içerisindeki yabancı maddelere çok dikkat etmelidir. Randımanın yüksek oluşu üreticilerimiz için çok önemli bir ek gelirdir. Onun için pazara getirilen ürünlerin randımanı da mutlaka iyi olmalıdır. Ayrıca, üreticilerimiz pazara ihtiyacı kadar ürün getirmelidirler. Piyasada arz-talep dengesi bozulursa, bu durum fiyatların düşmesine de neden olabilir. Üretici buna da çok dikkat etmelidir.” Dedi.