Fındık üreticisine TARSİM müjdesi! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık üreticisine TARSİM müjdesi!


Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, şiddetli fırtınadan zarar gören fındık üreticisinin bu zararının TARSİM tarafından karşılanacağını söyledi…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son günlerde etkili olan kuvvetli rüzgarın fındık bahçelerine zarar verdiği kaydedilirken; üreticilerin bu zararının TARSİM tarafından karşılanacağı bildirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındığını doğal afetlere karşı devlet destekli tarım sigortası ile güvence altına alan üreticilerin hasar bedellerinin TARSİM tarafından karşılanacağını ve sigorta yaptırmanın öneminin ne kadar değerli olduğunu söyledi. Kuvvetli rüzgardan dolayı 2020 ürünü fındıkta meydana gelen hasarın, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) görevlileri tarafından yapılacak tespitin ardından netlik kazanacağını belirten başkan Karan, geçtiğimiz Mart ayında orta ve yüksek kesimlerde etkili olan zirai donun ardından, Mayıs ayı sonlarında yaşanan fırtınanın yaptığı hasarın üreticileri bir hayli üzdüğünü kaydetti.

Fındık bahçelerinde yapılacak ilaçlamanın, verim ve kalitenin yanı sıra doğal afetlere karşı fındığı koruduğunu da sözlerine ekleyerek, “Dünyanın ve Türkiye’nin ciddi anlamda bu ürüne ihtiyacı var. Şu anda serbest piyasada fındığın 25 lira civarında işlem görmesi ve TMO’nun da bu yıl alımlara yüzde 90 müdahil olacak olması, 2020 mahsulünün daha da değerli olacağını işaret etmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak ürünümüze sahip çıkıp, yüksek v erimli ve kaliteli bir üretim gerçekleştirmeliyiz” şeklinde yorumda bulundu.