Fındık üreticisine TMO garantisi..! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındık üreticisine TMO garantisi..!


Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, fındıkta fiyat istikrarını sağlamak amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) devreye sokulacağını açıkladı…

Hasat mevsiminde olduğumuz şu günlerde taban fiyatı henüz belli olmayan fındıkta, üreticilere TMO garantisi verileceği, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklandı. Bakan Pakdemirli, fındıkta fiyat istikrarını sağlamak amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin müdahalesine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu açıklamasında, üreticilere TMO garantisi verileceğini bildirdi.

Fındığın, 700 bin hektar alanda 500 bin civarında üreticiyi doğrudan ilgilendirdiğini ve ülkenin en önemli tarımsal ürünlerinden biri olduğunu kaydeden Pakdemirli, hasatla birlikte piyasa fiyat istikrarı ve TMO’nun müdahalesi konusunda tereddütlerin ortaya çıktığını belirterek, “Görevlendirildiği tarımsal ürünlerle ilgili piyasa düzenleme görevini başarıyla yürüten TMO Genel Müdürlüğü tarafından, 2018 yılı ürünü fındık piyasasını düzenlemek için gerekli hazırlıklar yapılmış ve fındık üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması hususunda her türlü önlem alınmıştır. Alım politikalarına ilişkin açıklamalar önümüzdeki günlerde yapılacaktır” şeklinde ifadeler kullandı.