Fındıkta fiyat tartışması devam ediyor! - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Fındıkta fiyat tartışması devam ediyor!


2018 yılı fındık fiyatının halen açıklanmaması ve TMO’nun bir türlü devreye girmemesi üreticileri endişelendirirken; serbest piyasada fındık bugünlerde 14 liradan işlem görüyor…

Karadeniz Bölgesi halkının en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındıkta fiyat tartışması sürerken; 2018 yılı ürününe devletçe verilecek fiyatların halen açıklanmaması, üreticileri endişelendiriyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TMO’nun devreye girmemesini de eleştirerek, serbest piyasada fındığın 14 liraya kadar çıktığını belirtip, “Bu saatten sonra TMO piyasada olsa da olur, olmasa da olur” dedi. Fındıkta her yıl yaşanan fiyat tartışmalarının üreticileri mağdur ettiğini öne süren Karan, piyasayı abluka altına alan tekelin önüne geçilmesi gerektiğini savunduğu açıklamasında, “Bu yıl fındık zaten az. TMO devrede olsa da fazla bir önemi yok. Fiyatlar zaten otomatik olarak yükseliyor. Bugün serbest piyasada fındık fiyatları 14 TL’ye kadar yükselmiş durumda. Artık her sezon fiyat tartışmasını bir kenara bırakarak, fındığın geleceğini ve sektörde oluşan tekeli konuşarak çözüm üretmeliyiz” diyerek, fındıktaki tekelin önüne geçilmediği takdirde, kaybedenin üretici ve Türkiye Ekonomisi olacağını sözlerine ekledi.


Fındıkta fiyat tartışması devam ediyor!” için bir yorum

  1. Fındıkta tekeli kimin oluşturduğunu da açıklamak gerek ama böyle içi boş açıklamalar ile geçiştirmek komik olmuş

Yorumlar kapatıldı.