FINDIKTA KORKULAN OLMADI!

Mart ayının ikinci haftasında bölgede etkili olan kar yağışının, fındıkta ve diğer ürünlerde tahribata ve dona neden olmadığı açıklaması, üreticileri sevindirdi…

Mart ayının ikinci haftasında bölgede etkili olan kar yağışının, fındıkta herhangi bir tahribata ve dona neden olmadığı bildirildi. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, kar yağışının ardından uzmanlarca gerçekleştirilen saha çalışmaları sonrasında, fındığın kardan olumsuz şekilde etkilenmediğini duyurdu.

Başkan Sevinç, 17-20 Mart tarihlerinde bölgede özellikle orta ve yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışının, fındığı olumsuz etkilemeyeceğini, ancak don ve ayazın tahribata yol açabileciğini öne sürdüğü açıklamasında, “Bölgede kar yağışı fındıkta tahribata neden olmadı. Bu süreçte herhangi bir don ve ayaz da yaşanmadı. Fındık ancak eksi 5 derece ile eksi 7 derecelerde zarar görür. Zaten hava sıcaklıkları bu seviyelere kadar hiç düşmedi. Onun için üreticilerimiz endişeye kapılmasın” dedi.

Bu hava şartlarının fındığa zarar vermesinin söz konusu olamayacağını ve şu anda çiçeklenme aşamasında olan fındığın, soğuk havalar nedeniyle henüz meyve oluşumuna başlamadığını da kaydeden Sevinç, üreticilerin fındık konusunda çıkarılan asılsız haberlere itibar etmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir