Fındıkta rekolte tespitine başlandı! - Genel | Tirebolu Ekspress Haber

Fındıkta rekolte tespitine başlandı!


Doğu Karadeniz Bölgesi halkının hayat kaynağı fındıkta, 2020 ürünüyle ilgili rekolte belirleme çalışmalarının 8 Temmuz’da bitirileceği bildirildi…

Giresun’da 2020 yılı fındık rekoltesinin tespiti için çalışmalara başlandığı duyuruldu. Giresun Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın, fındıkla ilgili kesimlerin temsil edildiği bir komite tarafından belirlenecek rekolte için bu yıl Giresun’un tüm ilçelerinde çotanak sayımı yapılacağını bildirdi.

Angın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müdürlük koordinesinde Giresun Üniversitesi, Giresun Ticaret Borsası, Fiskobirlik, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Giresun Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumların temsilcilerinin katıldığı Rekolte Tespit Komisyonu’nun kurulduğunu belirterek, komisyonun il genelindeki bahçelerde çotanak sayımları gerçekleştireceğini söyledi. İlimizde fındık tarımının yapıldığı bölgelerde sahil, orta ve yüksek kesimlerde rekolte tespiti yapmaya başlayan komisyonun 8 Temmuz’a kadar saha çalışmalarını sürdüreceği kaydedilirken; bu çalışmalardan elde edilecek verilerin bir rapor haline getirilerek Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletileceği bildirildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir