Genç Çiftçi Projesi müracaatları başlıyor… - EKONOMİ | Tirebolu Ekspress Haber

Genç Çiftçi Projesi müracaatları başlıyor…


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında kriterleri uyan 19-41 yaş arasındaki çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verilecek…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında genç çiftçilere verilecek 30 bin TL’lik hibeyle ilgili müracaatların 2 Nisan’da başlayıp, 30 Nisan’da sona ereceği bildirildi.

24 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; kriterleri uyan 19-41 yaş arası çiftçilere yapacakları proje için 30 bin TL hibe desteği verilecek. Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelere verilecek 30 bin TL’lik hibe desteğine ilişkin şartlara uyan çiftçilerin, 2 Nisan’dan itibaren bulundukları yerlerdeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal ve yöresel ürünleri tıbbi aromatik bitki üretimi desteği sağlayacak projeden yararlanmaları için, gün itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmaları ve 41 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Ayrıca, daha önce bakanlığın diğer hibe proğramlarından yararlanmamış olmaları şartı da aranıyor. İlgi duyan ya da hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçilerimize önemle duyurulur.