Giresun ve İlçeleri Alarm Veriyor! - Genel | Tirebolu Ekspress Haber

Giresun ve İlçeleri Alarm Veriyor!


Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Karadeniz Bölgesi’nde görülen vaka sayısı artışında Samsun’dan sonra Giresun’un ikinci sırada olduğu ifade ediliyor…

Sağlık Bakanlığı tarafından illere göre haftalık korona virüs vaka sayılarını açıklarken; Karadeniz Bölgesi’nde en  çok vaka artışında Samsun’ndan sonra Giresun’un ikinci sırada yer aldığı bildirildi. Bakanlık açıklamasına göre, en çok vaka Samsun, Giresun, Sinop, Balıkesir ve Kilis illerinde görülürken; en az Covit-19 vakası görülen illerin de Siirt, Şırnak, Hakkari, Batman ve Şanlıurfa olduğu anlaşıldı.İl Hıfzıhsıhha Kurulu verilerinden çıkan sonuca göre; Giresun’da önceki hafta 100 bin kişide vaka sayısı 296,84 iken, bu sayıs geçen hafta 356,35 oldu. Geçen hafta içinde Giresun’daki vaka sayısı 1596’yı bulurken, günlük vaka sayısı da 229’a ulaştı.

İLÇELERİMİZDE DURUM NE HALDE?

Giresun Valiliği’nden sürekli uyarılar yapılırken; dinamik, tematik ve filyasyon denetim ekiplerinin sürekli sahada olduğu ve denetimlere aralıksız devam ettiği kaydedildi. Türkiye’de korona virüs salgınında en çok vaka artışının yaşandığı 5 ilden biri olan Giresun’da, merkez ve Bulancak ilçesinde en fazla yoğunluk yaşanırken; Doğankent ve Çanakçı ilçelerinin ise mavi olduğu belirtildi. Mutant virüsün görüldüğü Giresun’da merkez ve Bulancak ilçeleri başta olmak üzere sahil ilçelerinde  yoğunluk yaşanırken; Doğankent ve Çanakçı ilçeleri mavi olmak üzere, iç kesimlerde bulunan ilçelerde daha az vaka bulunduğu kaydedildi. Öte yandan, uzmanlar; yöremizde insanların kuralları yok saydığını öne sürerek, “Yakın mesafeye taşımacılık yapan minibüsler çok kalabalık. Yolcular arasında mesafe yok. Vatandaşlarımız tedbirlere uymuyor. Ara sokaklarda herkes sigara içiyor. Bu şekilde salgının önüne nasıl geçeriz?” diyorlar ve vatandaşları bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorlar.