H. Avni Alpaslan için Anıt Park! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

H. Avni Alpaslan için Anıt Park!


Giresun İl Genel Meclisi, il merkeziyle Tirebolu’da Milli Mücadele Kahramanları için “Anıt Park” yapılması yönünde karar aldı…

Giresun İl Genel Meclisi, tarihi ve anlamlı bir karar alarak, ilimiz bünyesinden çıkan Milli Mücadele Kahramanları için Anıt Parkyapılması konusunda harekete geçti.

İl Genel Meclisi Kültür ve Turizm Komisyonu Başkanı Çetin Çakıroğlu, meclisin Mart ayı toplantısında konuyla ilgili konuşmasında, Giresunluların Kurtuluş Savaşı’na 42’nci ve 47’nci Gönüllü Alaylarıyla katıldığını ifade ederek, Gönüllü Alayların hatırasının yaşatılması için Giresun merkez ve Tirebolu ilçesinde Anıt Park yapılmasının planlandığını dile getirdi. Komisyon Başkanı Çakıroğlu, “İlimizin övünç ve gurur kaynağı olan ve tamamı Giresun Uşaklarından kurulu 42. ve 47. Gönüllü Alaylarının yeni nesle aktarılması ve ilimizi ziyaret eden turistlere anlatılması gerekmektedir. 1922 yılında Polatlı cephesinde kendisi ile alayının tamamı şehit düşen Tirebolulu Hüseyin Avni Alpaslan ve askerleri için Tirebolu’ya; 47. Alay Komutanı Yarbay Osman Ağa için de il merkezinde Anıt Parklar yapılacak” diyerek, söz konusu parklarla ilgili çalışmaların Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdare, İl Turizm Altyapı Birliği ve belediyeler tarafından birlikte yürütüleceğini kaydetti.