Harşıt Çayı’ndaki talana kim dur diyecek? - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Harşıt Çayı’ndaki talana kim dur diyecek?


Gümüşhane Dağları’ndan doğup Tirebolu’dan denize dökülen Harşıt Çayı Havzasında kum-çakıl ocaklarının yaptığı tahribat, çevre yollarını ve dere yatağındaki fındık bahçelerini tehdit ediyor…

Harşıt Çayı Havzasında bulunan Kum-Çakıl Ocaklarının, dere yatağında meydana getirdiği tahribat giderek ürkütücü boyutlara ulaşırken; vadideki bu talana kimin dur diyeceği merak ediliyor. Gümüşhane Dağları’ndan doğup Tirebolu’dan denize dökülen Harşıt Çayı üzerinde yıllardır sürdürülen kum-çakıl çekme işlemi nedeniyle oluşan tahribat, dere yatağı kenarındaki yolları ve yatak boyunca uzanan fındık bahçelerini tehdit ediyor.

Çay havzasında bulunan kum-çakıl ocakları, dere yatağının giderek yer altına gömülmesine ve etrafındaki yollarla bahçeleri tehdit etmesine rağmen, havzadan devamlı olarak kum-çakıl çekilmesine yöre halkı ve çevreye duyarlı vatandaşlar büyük tepki gösterirken; buradaki tahribatın ekolojik dengeyi de bozduğu öne sürülüyor. Burada faaliyet gösteren ocakların bazı kesimlere rant kapısı olduğuna dikkat çeken çevre sakinleri ve bahçe sahipleri, yakın bir gelecekte Harşıt Çayı’nın tamamen kaybolacağını ve dere yatağındaki ekolojik dengenin bozulacağını belirterek, Harşıt Havzası’nın geleceği için en kısa zamanda önlem alınması gerektiğini dile getiriyorlar.

Harşıt Çayı kenarında bulunan Arslancık, Halaçlı, Örenkaya, Ketençukur ve Kuzgun Köylerindeki bahçe sahipleri ve çevreye duyarlı vatandaşların, havzada yıllardır sürdürülen talana göz yumulmasını hazmedemedikleri ifade edilirken; yetkili ve ilgili mercileri göreve davet eden çevreciler, “Harşıt Havzası elden gidiyor. Birileri rant elde edecek diye buranın heba edilmesine daha fazla göz yumulamaz. Havzadaki talana artık birileri dur demeli ve Harşıt Çayı koruma altına alınmalıdır. Yakın bir gelecekte Harşıt Çayı ortadan kaybolacak ve ekolojik dengenin bozulmasıyla da çevre bundan büyük zarar görecektir. O yüzden, daha fazla vakit geçirilmeden yetkili merciler konuya el atmalı ve buradaki talana son vermelidir” diyerek, tepkilerini dile getirdiler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir