HASAT ÖNCESİ FESTİVALDE COŞTULAR! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

HASAT ÖNCESİ FESTİVALDE COŞTULAR!


Tirebolu Yukarı Boğalı Köyü Çömlekçi Değirmenbükü mevkiinde her yıl geleneksel olarak yapılan Fındık Festivali, fındık üreticilerini bir kez daha biraraya getirdi…

Tirebolu’ya bağlı Yukarı Boğalı Köyü Değirmenbükü mevkiinde (Çömlekçi) her yıl geleneksel olarak yapılan Fındık Festivali, hasat öncesi yöredeki fındık üreticilerini bir kez daha bir araya getirdi. Geçen hafta sonu yapılan festivalde Görele ve Tirebolu dayanışması dikkat çekerken, etkinliğe çok sayıda davetli katıldı.

Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce ile Görele Kaymakamı E. Turan Ermiş ve Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Görele İlçe Emniyet Müdürü Zekeriya Baran, Görele Ak Parti İlçe Başkanı Kamil Ok ve Tirebolu İlçe Başkanı Mustafa Karadeniz’in iştirakleriyle gerçekleşen Fındık Festivalinde, ev sahipliğini Yukarı Boğalı Köyü Muhtarı Mehmet Ekiz yaptı.

Festivalde iyi bir kaynaşma örneği sergilenirken, üreticiler hasat öncesi biraraya gelmenin mutluluğunu yaşadılar. Bu arada, festivale renk katan yöresel sanatçılar, söyledikleri birbirinden güzel şarkı ve türkülerle fındık üreticilerinin gönüllerince eğlenmesine vesile oldular. Tam bir şenlik havasında geçen festivalin, yöremiz için önemine vurgu yapan muhtar Ekiz, tüm katılımcılara ve etkinliğe renk katan yöresel teşekkür ederek, şunları söyledi:

Yıllardır fındık hasadı öncesi yöre halkının bir araya gelmesi amacıyla düzenlenen şenliğimiz aynı zamanda dostluğun pekişmesini, aylardır gurbette olan vatandaşların köylerinde görüşüp hasret gidermesini de sağlamaktadır. Burada yapılan etkinlik sadece bir eğlenceden ibaret değildir. Yapmış olduğumuz etkinlikte fındık kültürü ile ilgili ve unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü canlandırarak sembolik de olsa gündemde tutmak istiyoruz.