Hayali rekolteye büyük tepki var! - KÜLTÜR | Tirebolu Ekspress Haber

Hayali rekolteye büyük tepki var!


Amerika’da açıklanan 2019 yılı tahmini fındık rekoltesinin, yeni sezon öncesi fiyatların düşük tutulması amacıyla belirlendiği kaydedildi…

Daldaki fındığı görüp rekolte açıkladılar, hem de ta Amerika’dan..! ABD’nin Florida eyaletindeki Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin, 2019 yılı Türkiye fındık rekoltesini 770 bin ton olarak açıklaması, fındıkla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında büyük tepkiye neden oldu.

Fındıkla ilgili kuruluşlar, ABD’deki konseyin Türk fındığı ve üretici üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini öne sürerek, açıklanan hayali rekoltenin, yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını aşağı çekmeyi amaçladığını kaydederlerken; konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin geçen yıl da tahmini fındık rekoltesini 640 bin ton olarak açıkladığına dikkat çekerek, işlem gören ve ihracat rakamlarına bakıldığında açıklanan rekoltenin ellerinde patladığını ve 2018 yılı tahmini fındık rekoltesinin 500 bin tonu bulmadığını söyledi.

Başkan Karan, fındıkta yıllık rekolte miktarını Türkiye’de açıklamaya cesareti olmayanların, Türk fındığı üzerinde baskı kurnasına asla müsade etmeyeceklerini belirterek, Türkiye’de fındık rekoltesi tesbitinin Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesinde olduğunu, buna karşın ABD’deki konseyin yeni rekoltesi açıklamasının bakan Pakdemirli’nin de katıldığı bir toplantıda deklare edilmesine bir anlam veremediklerini de dile getirdi.


Hayali rekolteye büyük tepki var!” için bir yorum

  1. ONLAR AÇIKLAMA YAPMIŞLAR DA KARAN EFENDİ SİZ NE YAPTINIZ YILLARDIR ÜRETİCİLERİ SÖMÜRMEKTEN BAŞKA.ÜRTEİCİLERDEN ALDIĞINIZ PARALARLA MÜLK ALDINIZ MAKAM ARACI ALDINIZ MUHTARLARI TUR TUR GEZDİRDİNİZ DE KÖYLÜ MEHMET AĞA İÇİN NE YAPTINIZ DA ŞİMDİ UTANMADAN ARLANMADAN ÜRETİCİLERİN YANINDAYMIŞŞINIZ GİBİ KONUŞUYORSUNUZ HAYIRDIR.

Yorumlar kapatıldı.