İstanbul’da Tirebolu rüzgarı esti! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

İstanbul’da Tirebolu rüzgarı esti!


Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri’nin 9’ncusu, 5 Ocak Pazar günü İstanbul-Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti…

Tarihi ve doğal güzellik ve özellikleriyle ün yapan ilçemiz Tirebolu’nun; kültür, sanat ve çeşitli yönleriyle tanıtıldığı Kültür ve Sanat Günleri’nin 9’uncusu bu yıl 5 Ocak Pazar günü İstanbul-Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) tarafından organize edilen etkinlikte, Tirebolu’nun geleneksel kültürü çeşitli yönleriyle bir kez daha ortaya konurken; etkinlikte biri yaşamını yitiren ve biri de halen yaşamını sürdüren iki değerimiz anıldı.

Çok sayıda bürokrat ile Ak Parti İstanbul Milletvekili hemşerimiz Hasan Turan ve TİRDEF’e bağlı tüm dernek başkanlarıyla Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır’ın da katıldığı organizasyonda, Tirebolu’nun geleneksel kültürü ve sanatı çeşitli etkinliklerle yeniden gözler önüne serilirken; Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde buram buram Tirebolu havası estirildi. Gurbetçi hemşerilerimizin de yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe; Tirebolu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün “Suya Yazılan Yazı” adlı tiyatrosu ile genç sanatçımız Eser Durmuş’un seslendirdiği şarkılar renk kattı. Bu yıl 9’ncusu düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin en kaliteli fındığı olan Tirebolu Fındığı ön plana çıkarılırken; Tirebolu Ziraat Odası Başkanlığı tarafından “Dadduk” ismiyle piyasaya sunulan fındığın marka haline getirilmesi yolunda ilk adımlar da atıldı. İstanbul’daki etkinlikte Tirebolu Fındığının tanıtımını yapan ve tesislerde ürettikleri ürünleri konuklara ikram eden Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, dünyanın en kaliteli fındığı olan Tirebolu Fındığını ve ezmesini tüketicilerle buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

TİRDEF Genel Başkanı Necdet Demirel ve ekibinin ev sahipliği yaptığı etkinliğe, salon tahsisiyle katkıda bulunan ve bizzat katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkürlerini iletirken; Türkmen, yaptığı konuşmada, stanttan Tirebolu Fındığı da alarak, Ziraat Odası Başkanı Yaman’a ve ekibine başarılar diledi.

Tirebolu’nun geleneksel yemek kültürünün ikramlarla tanıtıldığı etkinlikte; açılan fotoğraf ve resim sergileri de İstanbul’da Tirebolu ruhunun yeniden yaşatılmasını sağladı. Yerel sanatçılarımızın sahne aldığı etkinlikte, Halk Oyunları gösterileri, konukların memleket özlemini gidermelerine ve coşkulu anlar yaşamalarına neden oldu. TİRDEF öncülüğünde gerçekleşen organizasyonda, Tirebolu’nun yetiştirdiği değerlerden Ağustos 2019’da Van’ın Erciş ilçesinde meydana gelen elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Keskin ile “İnsanlar Yaşarken de Anılmalı” teması çerçevesinde 19, 20 ve 21’nci dönem Giresun Milletvekili ve iş adamı hemşerimiz Rasim Zaimoğlu, Giresun ve Tirebolu üzerine yaptığı hizmetlerle anıldı. Gurbetçi hemşerilerimizin hem eğlendiği ve hem de hasret giderdiği etkinlikte Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen ile Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır’a ayrı ayrı Teşekkür Plaketleri verildi. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki etkinlik, ikram faslıyla sona erdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir