Son Dakika

Haziran 20 2024 | Perşembe
SİYASET

İşte Giresun’un yeni vekilleri!

14 Mayıs’ta sandık başına giden Giresunlu seçmenler; Ak Parti’den Nazım Elmas ile Ali Temür, CHP’den Elvan Işık Gezmiş ve MHP’den de Ertuğrul Gazi Konal’ı TBMM’ne gönderdiler…

14 Mayıs’ta yapılan Milletvekilliği Genel Seçimlerinde ilimiz Giresun’dan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gidecek 4 isimden 2’si Ak Parti’nin ve birer tanesi de CHP ile MHP’nin oldu. Açıklanan kesin olmayan sonuçlara göre, Ak Parti’den Nazım Elmas ile Ali Temür, CHP’den Elvan Işık Gezmiş ve MHP’den de Ertuğrul Gazi Konal, TBMM’de Giresun’u temsil etme hakkını kazandılar.

Giresun genelinde 1345 sandıkta 305 bin 322 seçmenin oy kullandığı belirlenirken; seçime katılım oranının da yaklaşık yüzde 87 olduğu kaydedildi. Giresunlu seçmenler milletvekili seçiminde tercihini Ak Parti, CHP ve MHP’den yana kullanırlarken; Ak Parti 2, CHP 1 ve MHP’de 1 vekil çıkardı. Bu durumda Ak Parti’nin bir önceki seçimde 3 olan milletvekili sayısı 2’ye düşerken, CHP  aynı sayıda kaldı ve Ak Parti’den kayan 1 milletvekilliği de MHP’ye gitti. Bu arada, CHP; Giresun’dan tarihinde ilk kez bir bayan vekili TBMM’ne gönderen parti oldu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Giresunlu seçmenler oylarını; yüzde 61.10 oranında Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 32.91 oranında Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 5.45 oranında Ata İttifakı adayı Sinan Oğan ve yüzde 0.54 oranında da son anda adaylıktan çekilen Memleket Partisi adayı Muharrem İnce’den yana kullandılar.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler