Son Dakika

Temmuz 21 2024 | Pazar
GÜNDEM

Kabotaj Bayramı’na rötarlı kutlama!

Tirebolu’da, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, hava muhalefeti nedeniyle 3 Temmuz Çarşamba günü liman sahasında düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı…

Bir kıyı kenti olan Tirebolu’da, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98’nci yıl dönümü, hava muhalefeti nedeniyle 3 Temmuz Çarşamba günü kutlandı. Tirebolu Liman Başkanlığı’nın organizesinde Tirebolu Belediye Başkanlığı’nın da katkılarıyla liman sahasında gerçekleşen programda çeşitli etkinlikler yapılırken; Giresun Sahil Güvenlik Komutanlığı Botu da kutlamalara renk kattı.

Tirebolu’da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla 3 Temmuz Çarşamba günü saat 13’de liman sahasında saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlanan kutlamalarda; Liman Başkanı Hakan Aslıyüksek, günün anlam ve önemini belirten sunum yaptı. Ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botun da refakatiyle Cabir Reis motoruna binen İlçe Kaymakamı Dr. Muhammed Lütfi Kotan, Belediye Başkanı Bülent Kara ve Liman Başkanı Hakan Aslıyüksek ile protokol üyeleri, Deniz Şehitleri adına açık denize çelenk bıraktılar. Halkın da yoğun ilgi gösterdiği kutlamalarda, hava muhalefeti nedeniyle Halk Oyunları gösterileri ve Yağlı Direk Yarışı iptal edilirken; diğer yarışlar heyecan içinde yapıldı. Denizden Tabak Çıkarma, Tekne Yarışı, Suda Ördek Yakalama ve Yüzme Yarışı gibi dallarda yapılan yarışmalarda büyük heyecan yaşanırken; özellikle Yüzme Yarışında 72 yaşındaki Halit Kıranlı’nın, genç rakipleri arasında birinciliği kıl payı kaçırıp ikinci olması, hayranlıkla izlendi. Tirebolu’da rötarlı da olsa 2 gün sonra kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda yapılan yarışmalarda dereceye girenlere Liman Başkanlığı’nca para ve altın ödülü verildi. Hafiften dalgalı olan denizde gerçekleşen Sudan Tabak Çıkarma Yarışı’nda Ahmet Öztürk, Tekne Yarışı’nda Meltem 2 F adlı motoruyla yarışan Oktay Meşe, Suda Ördek Yakalama Yarışı’nda İbrahim Elevli birinci oldular. 100 metrelik serbest yüzme dalında düzenlenen yarışta ise Muhittin Doymuş ilk sırayı alırken; 72 yaşındaki Halit Kıranlı ikinci ve Necati Çimenkır’da üçüncü oldu. Yoğun ilgiyle izlenen yarışmalardan sonra İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve Tirebolu Su Sporları Derneği’ne ait olan genç kanocuların gösterisi hayranlıkla izlenirken; programın son bölümünde ise Ödül Töreni düzenlendi.

Bayram kutlamalarıyla ilgili etkinliklerin uzaması üzerine, Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti’nin Tirebolu’ya gelecek olması yüzünden İlçe Kaymakamı Kotan ve Belediye Başkanı Kara ile bazı protokol üyeleri, liman sahasından ayrıldıkları için Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’na ait Ödül Töreninde dereceye girenlere ödülleri Liman Başkanı Aslıyüksek İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Yılmaz ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ahmet Durmuşkaya tarafından verildi. Tirebolu Liman Başkanı Aslıyüksek, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla kendilerine destek olan ve katkı veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Haber hakkında düşünceniz?

İlgili Haberler