Kademeli normalleşme yarın başlıyor! - GÜNDEM | Tirebolu Ekspress Haber

Kademeli normalleşme yarın başlıyor!


17 Mayıs’ta yapılacak kabine toplantısı öncesinde bir genelge yayımlayan İçişleri Bakanlığı, 1 Haziran’a kadar uygulanacak kademeli normalleşmeyle ilgili detayları açıkladı…

Kovit-19 ile ilgili mücadelesini sürdüren yurdumuzda kademeli normalleşme döneminin 17 Mayıs’tan itibaren başlayacağı duyurulurken; kabine toplantısı öncesinde kapsamlı bir genelge yayımlayan İçişleri Bakanlığı, 1 Haziran tarihine kadar uygulanacak tedbirleri açıkladı. Yeni dönemin adı aç-kapa olarak adlandırılırken; esas normalleşmenin 1 Haziran’dan itibaren başlayabileceği kaydedildi.

indir

İçişleri Bakanlığı’ndan 16 Mayıs 2021 tarihi itibariyle yayımlanan ve tüm Valiliklere gönderilen genelgeye göre; 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren resmi dairelerde uygulanan esnek mesai saatleri aynen devam edecek olup, buralarda çalışan personeller nöbet usulüyle haftada 5 gün saat 10 ila 16 arasında mesai yapacaklar. Bu arada, 17 günlük tam kapanma süresinin ardından bazı iş yerleri yine kapanmaya tabii tutulacak, yeme-içme yerleri ile manavlar hafta sonu Pazar günleri hariç sabahtan akşam saat 20’ye kadar açık olacak. AVM’ler, önceden olduğu gibi, Pazar günleri kapalı tutulacak. Semt pazarları da tekrar hafta içine alınacak.

f5ab975c e4c8 4304 8d39 b9678825430f

Öte yandan, okul öncesi özel ve resmi kurumlarla kreşler ve tüm okullarda 8 ve 12’nci sınıflarda okuyan öğrenciler tamamlama kurslarını 17 Mayıs’tan itibaren yüz yüze eğitimle sürdürecekler. Ayrıca, sokağa çıkma yasağı uygulaması her gün akşam saat 20’de başlayacak ve sabah saat 07’de bitecek olup; kafe, restoran ve kuaför salonlarıyla halı sahalar ve diğer spor tesisleri 1 Haziran’a kadar yine kapalı olacak.